Niepełnosprawność to nieustanne mierzenie się z wieloma wyzwaniami życia codziennego, w tym akceptacją nowej rzeczywistości. Bez odpowiedniego wsparcia psychologicznego proces powrotu do sprawności jest niepełny. Dlatego nie należy zaniedbywać tej płaszczyzny rehabilitacji. Warto sięgnąć po pomoc specjalistów.
Aktualnie znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu ośrodków pozarządowych i samorządowych na terenie całego kraju może takiej pomocy udzielić bezpłatnie. We współpracy z PFRON powstają coraz to nowe grupy wsparcia oraz telefony zaufania dla osób z niepełnosprawnością. Co więcej, w związku z epidemią Covid-19 działania te są intensywniejsze. Gdzie możesz znaleźć takie wsparcie i na jakich zasadach zostanie Ci udzielone?
Jak działa bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób z niepełnosprawnością od PFRON?
Podstawowym celem pomocy psychologicznej dla osób z niepełnosprawnością jest wsparcie w zakresie akceptacji nowej rzeczywistości i wynikających z niej ograniczeń oraz wyzwań. Oprócz tego terapia powinna budować poczucie własne wartości i przydatności, wspomagać reintegrację społeczną i uczyć właściwych reakcji na pojawiające się wyzwania.
Wraz z początkiem pandemii systemowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością zostało rozszerzone, a właściwie ukierunkowane na inne problemy osób z niepełnosprawnością. Pomoc oferowana jest przede wszystkim tym osobom, które w związku z izolacją lub przerwami w dotychczas prowadzonej terapii doświadczają pogorszenia samopoczucia czy niepokojących objawów ze strony zdrowia psychicznego.
Z założenia pomoc udzielana ze środków PFRON jest bezpłatna. Mogą z niej skorzystać osoby z niepełnosprawnością, a także ich opiekunowie.
Gdzie znaleźć ośrodek wsparcia osób z niepełnosprawnością?
Rozwojem sieci ośrodków terapeutycznych udzielających pomocy psychologicznej osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom zajmuje się PFRON. Obecnie instytucja ta poszerza swoją działalność w tym zakresie poprzez współpracę przede wszystkim z organizacjami pozarządowymi.
Sieć współpracy tworzona jest w taki sposób, aby mniej więcej równomiernie pokryć teren całego kraju. W każdym województwie jest przynajmniej kilka organizacji pomocowych, w których dyżur pełni psycholog dla osób z niepełnosprawnością – i nie są to jedynie duże miasta. Jak podaje PFRON, jest już 68 takich organizacji. Każdą z nich, wraz z danymi kontaktowymi, znajdziesz na stronie internetowej Funduszu. Uwaga – nie wszystkie specjalizują się w pomocy osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Jaki jest zakres wsparcia takich organizacji? Zależy to oczywiście od typu instytucji, limitu środków przyznanych jest przez PFRON czy ograniczeń kadrowych i infrastrukturalnych. W większości przypadków pomoc opiera się na kilku filarach:
- psychoterapii dla osób z niepełnosprawnością (w formie zdalnej lub stacjonarnej);
- grupach wsparcia;
- terapii zajęciowej;
- integracji sensorycznej.
Wiele z tych organizacji prowadzi również poradnictwo dla osób z niepełnosprawnością e-mailowo lub telefonicznie. Jeśli nie znajdziesz ośrodka znajdującego się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania lub nie możesz do niego dotrzeć, możesz skorzystać z tego rodzaju wsparcia. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja, a obie formy pomocowe gwarantują Ci pełną anonimowość.
Psycholog dla osób z niepełnosprawnością w miejscowych ośrodkach MOPS i PCPR
Jeśli masz problem ze znalezieniem terapii lub poradnictwa w Twojej okolicy, możesz skontaktować się z właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania oddziałem PFRON. Otrzymasz tam poradę na temat tego, gdzie znajduje się ośrodek korzystający ze środków Funduszu i mogący udzielić Ci stosowanej pomocy.
Pamiętaj też, że z finansowania PFRON korzystają również regionalne Centra Pomocy w Rodzinie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej. Warto sprawdzić, czy wymienione instytucje w Twojej miejscowości utrzymują stosowne oddziały i mają kwalifikacje, aby udzielać pomocy psychologicznej. W takich sytuacjach organizacja form pomocowych leży w gestii jednostek wyspecjalizowanych w niesieniu pomocy psychologicznej osobom z niepełnosprawnościami, a także oddziałów interwencji kryzysowej.
Z usług tych drugich mogą korzystać wszystkie osoby, które znalazły się w krótkotrwałym lub przewlekłym kryzysie psychicznym. Wsparcie udzielane przez takie jednostki jest bezpłatne i anonimowe. Przeważnie dostępne jest w formie elektronicznej i mailowej, a jeśli zaistnieje taka potrzeba – również stacjonarnej.
Telefon zaufania dla osób z niepełnosprawnością. Czy takie rozwiązanie jest dostępne?
Oprócz dyżurów telefonicznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe, które normalnie zajmują się poradnictwem stacjonarnym, możesz skorzystać również z pomocy udzielanej przez tzw. telefony zaufania. Niestety, nie ma ich wiele. W rzeczy samej są to głównie ogólne linie telefoniczne do spraw wsparcia psychologicznego – takie jak wspomniane wcześniej infolinie oddziałów interwencji kryzysowej.
Warta wspomnienia jest ogólnopolska infolinia Fundacji Moc Pomocy, na której w wybrane dni tygodnia dyżuruje psycholog. Poza wsparciem psychologicznym można również uzyskać inne wsparcie przez specjalistów fundacji. Warto zapamiętać numer (+48) 538 535 000.
Warto więc korzystać z tej opcji, niezależnie od tego, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz. W takiej sytuacji nawet jeśli udzielenie bezpośredniej pomocy nie będzie możliwe, otrzymasz wskazówki, które pomogą Ci znaleźć opiekę długotrwałą i dostosowaną do twoich potrzeb