Rehabilitacja po udarze i wylewie

Udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu

Wbrew powszechnemu przekonaniu udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu to schorzenie, które nie występuje wyłącznie u osób starszych. Coraz częściej dotyka także ludzi w sile wieku. Wpływ na to ma stresujący tryb życia, nieodpowiednia dieta, a także zbyt mała aktywność fizyczna.

Czym jest udar niedokrwienny mózgu?

Ze statystyk jasno wynika, że to właśnie udar niedokrwienny mózgu występuje najczęściej. Jest to ⅘ wszystkich udarów. Do udaru niedokrwiennego mózgu dochodzi w sytuacji, gdy naczynia doprowadzające krew do mózgu, stają się niedrożne (częściowo lub całkowicie). Brak szybkiej pomocy lekarskiej bardzo często prowadzi do zgonu pacjenta.

Co to jest wylew krwi do mózgu?

Wylew krwi do mózgu to potoczna nazwa udaru krwotocznego. W przeciwieństwie do udaru niedokrwiennego, w tym przypadku nie dochodzi do zablokowania naczyń krwionośnych w mózgu, lecz do ich przerwania. W następstwie takiej sytuacji dochodzi do wylewu krwi poza obszar naczyń krwionośnych, co prowadzi do uszkodzenia funkcjonowania mózgu. Również w tym przypadku, uratowanie życia pacjenta jest uzależnione od szybkiej interwencji lekarskiej.

Jakie są objawy udaru?

Pomoc dla pacjenta powinna przyjść jak najszybciej. To, czy uda się uratować ludzkie życie, zależy najczęściej od szybkiej reakcji otoczenia. Oto kilka najczęstszych objawów, po których można poznać, że nastąpił udar:

  • osłabienie kończyn po jednej stronie ciała,
  • zaburzenia mowy, problemy z wypowiadaniem nawet pojedynczych słów,
  • problemy z widzeniem,
  • chwiejność chodu,
  • ból głowy o dużym nasileniu,
  • asymetria twarzy, wykrzywienie ust w jedną stronę.

Gdy dojdzie do udaru krwotocznego lub niedokrwiennego mózgu, należy zadbać o to, aby jak najszybciej rozpocząć specjalistyczną rehabilitację. Im szybciej zostanie podjęta, tym pacjent ma większe szanse na to, aby wrócić do sprawności.

Skuteczna rehabilitacja po wylewie i udarze – specjalistyczna pomoc od rehacompleks

Rehabilitacja po udarze (niedokrwiennym lub krwotocznym) powinna zostać podjęta najszybciej, jak to tylko możliwe. Skrócenie czasu oczekiwania na pomoc specjalistów to większa szansa na powrót do pełnej sprawności. Jak powinna przebiegać rekonwalescencja po udarze i dlaczego indywidualny plan rehabilitacji jest tak istotny?

Rehabilitacja po udarze i wylewie

Dlaczego rehabilitacja po wylewie i udarze powinna zostać podjęta jak najszybciej?

Im mniej czasu minie od udaru do rozpoczęcia rehabilitacji, tym wzrasta prawdopodobieństwa powrotu do sprawności i zatrzymania procesów dysfunkcyjnych związanych z długotrwałym unieruchomieniem.

Terapia po udarze podzielona jest na kilka etapów:

Warto pamiętać, że fizjoterapia po udarze powinna zostać rozpoczęta jeszcze podczas pobytu pacjenta w szpitalu. Należy się skupić zarówno na ćwiczeniach oddechowych, jak i stymulacji krążenia. Istotna jest także prawidłowa pielęgnacja oraz właściwe ułożenie pacjenta – dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia odleżyn.

Jak długo trwa rekonwalescencja po udarze i wylewie krwi do mózgu?

Rehabilitacja pacjenta po udarze to proces długotrwały, często trwa minimum kilkanaście miesięcy. To jak szybko i w jakim zakresie uda się odzyskać sprawność, zależy przede wszystkim od stopnia i rozległości zmian w mózgu, jakie powstały w wyniku udaru. Intensywna fizjoterapia po wylewie i udarze niedokrwiennym pozwala na stymulację komórek w mózgu. Dzięki temu powstają nowe połączenia i stopniowo przywracane są kolejne funkcje.

Fizjoterapia po wylewie krwi do mózgu i udarze niedokrwiennym – krok po kroku

Profilaktyka funkcjonalna rozpoczyna się najszybciej jak to możliwe, po przyjęciu pacjenta do szpitala. Trwa przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie po udarze. Tempo wdrażania kolejnych etapów uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. Głos decydujący w tej sprawie zawsze należy do lekarza prowadzącego.

Nie można zaniedbywać ćwiczeń rehabilitacyjnych, nawet wówczas, gdy początkowo wydaje się, że osiągnięcie postępów graniczy z cudem. Nawet krótka przerwa w rehabilitacji po udarze może doprowadzić do cofnięcia się wypracowanych z trudem umiejętności. Warto dołożyć wszelkich starań, aby pacjent uzyskał pomoc specjalistów z różnych dziedzin. Wówczas proces rehabilitacji po udarze przebiega efektywnie.

Fizjoterapia po udarze, krok po kroku ma doprowadzić do sytuacji, w której osoba leżąca zacznie chodzić. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie ćwiczyć. Najpierw, z pozycji leżącej stopniowo sadza się chorego. Kolejne kroki to pionizacja oraz nauka chodzenia.

Rehabilitacja po udarze w domu i w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym

Szacuje się, że ponad połowa osób, u których wystąpił udar, nie jest poddawana prawidłowemu procesowi rehabilitacji. Często też współpraca z fizjoterapeutą, logopedą czy neuropsychologiem kończy się wraz z wypisaniem pacjenta do domu.

Wraz z wypisem ze szpitala powinieneś dostać zalecenia dotyczące ćwiczeń w domowych warunkach, które możesz wykonywać samodzielnie lub z pomocą najbliższych. Zalecenia lekarskie w zakresie samodzielnej fizjoterapii powinny uwzględniać Twój stan zdrowia oraz ogólny poziom sprawności organizmu.

Niestety, nawet codzienna, intensywna rehabilitacja prowadzona samodzielnie, nie zastąpi ćwiczeń z fizjoterapeutą czy zajęć z doświadczonym logopedą. Warto w takiej sytuacji znaleźć  ośrodek rehabilitacyjny oferujący turnusy dla osób po udarze. Cena zabiegów rehabilitacyjnych po wylewie często przekracza możliwości budżetowe.

Skontaktuj się z menedżerem rehabilitacji. Uzyskasz od niego aktualne informacje dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych. Daj sobie szansę na szybszy powrót do zdrowia i pełnej aktywności we wszystkich obszarach życia!

Plan rehabilitacji po udarze – twoja droga powrotu do zdrowia

To, jak szybko wrócisz do sprawności, zależy od tego, jak szybko rozpoczniesz rehabilitację po wylewie lub udarze niedokrwiennym mózgu. Indywidualny plan rehabilitacji po udarze to szansa na najlepszą rehabilitację.

Otrzymasz kompleksowe wsparcie we wszystkich etapach rehabilitacji. Będziesz mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy i najnowszych technik terapeutycznych. Zyskasz pomoc fachowców, którzy zaplanują Twoją ścieżkę rehabilitacyjną w najdrobniejszym szczególe. W planie rehabilitacyjnym zostanie oczywiście uwzględniony obraz kliniczny Twojego przypadku. Zalecenia rehabilitacyjne dopasujemy do Twoich możliwości i wymagań sytuacji, w której aktualnie się znajdujesz.

Holistyczna pomoc w rehabilitacji po wylewie krwi do mózgu i udarze w rehacompleks

Szukasz kompleksowego wsparcia w powrocie dla zdrowia dla siebie lub swoich najbliższych? Zależy Ci na fachowym poradnictwie i konkretnym planie rehabilitacyjnym, uwzględniającym zarówno fizjoterapię po wylewie lub udarze, jak i pomoc psychologiczną? Menedżer rehabilitacji jest do Twojej dyspozycji!

W Rehacompleks możesz liczyć na pomoc specjalistów dostosowaną do Twoich potrzeb. Zgłoś się do nas, a szczegółowo przeanalizujemy Twój przypadek i zaproponujemy indywidualny plan powrotu do sprawności. Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz rehabilitację po wylewie, tym lepsze efekty możesz uzyskać dzięki systematycznej pracy.

Nie zwlekaj! Wypełnij formularz. Napisz maila lub zadzwoń – jak Ci wygodniej. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i odpowiemy na wszystkie pytania, które Cię nurtują!