Unieruchomienie po amputacji może doprowadzić do wystąpienia szeregu niekorzystnych następstw. Ograniczenie mobilności, a w zasadzie jej całkowity brak, powoduje w wielu przypadkach niekontrolowany przyrost masy ciała, a także problemy wielonarządowe. Fizjoterapia po amputacji kończyny dolnej prowadzona bezpośrednio po zabiegu, ma na celu uruchomienie pacjenta w maksymalnie krótkim czasie.
Im szybciej zostaną wdrożone kompleksowe procedury rehabilitacyjne, tym szybciej można uzyskać lepsze efekty pracy nad powrotem do sprawności. Decyzję o tym, kiedy można zacząć zabiegi fizjoterapeutyczne, każdorazowo podejmuje lekarz prowadzący. Bierze pod uwagę zarówno ogólny stan pacjenta, jak i proces gojenia się kikuta.
Musisz się nastawić na to, że rehabilitacja może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak, jeżeli już na samym początku w pełni zaangażujesz się w ćwiczenia z fizjoterapeutą, to droga do sprawności może okazać się krótsza. Ćwiczenia będą koncentrować się na poprawie koordynacji ruchowej, wzmacnianiu mięśni i przyzwyczajaniu do protezy.
Fizjoterapia po amputacji ma jeden cel – Twój powrót do mobilności. Celem jest osiągnięcie samodzielności w życiu codziennym i uniezależnienie się od pomocy innych osób.
Odpowiednio dobrana proteza dobrej jakości, a także intensywna i regularna rehabilitacja to szansa na powrót do zdrowia i mobilności po amputacji kończyny.
Ograniczenie powikłań po amputacji kończyny
Fizjoterapia po amputacji kończyny dolnej na poziomie uda czy na poziomie podudzia, która rozpocznie się w krótkim czasie po zabiegu, pozwala ograniczyć powikłania po operacji. Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka komplikacji. Oczywiście, istotna jest także odpowiednia pielęgnacja kikuta i jak najszybsze rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji pod okiem doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin.
Cały proces rehabilitacyjny rozpoczyna się już na oddziale szpitalnym. Potrzebne jest wielowymiarowe wsparcie, zarówno fizjoterapeuty, jak i psychologa. Trzeba pamiętać, że amputacja kończyny (zarówno dolnej, jak i górnej), to nie tylko utrudnienie mobilności w życiu codziennym. Sytuacja ta odbija się także na psychice i dlatego tak niezmiernie istotne jest to, abyś od samego początku mógł liczyć na profesjonalne wsparcie psychologiczne i mentorskie.
Decyzja o amputacji kończyny jest bardzo trudna, jednak najczęściej jest to jedyny sposób, aby uratować pacjentowi życie. Intensywna rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej oraz odpowiednie zaopatrzenie medyczne to sposób na powrót pacjenta do mobilności. Przekonaj się, jak możemy Ci pomóc w osiągnięciu jak najlepszych efektów rehabilitacji.
Proces rehabilitacyjny powinien być przede wszystkim szczegółowo zaplanowany. Nie istnieją uniwersalne rozwiązania, które można skopiować dla dowolnego przypadku.
Rehabilitacja po amputacji uda to proces, na który składa się kilka etapów:
Każdy pacjent powinien otrzymać indywidualny plan powrotu do mobilności. Musi on uwzględniać obecny obraz kliniczny, jak i możliwości pacjenta. Konieczne jest także wdrożenie kompleksowych rozwiązań w zakresie rehabilitacji wielowymiarowej – zarówno fizycznej, psychologicznej, społecznej, jak i zawodowej.
Takie wsparcie uzyskasz od specjalistów w Rehacompleks. Menedżer rehabilitacji przygotuje dla Ciebie indywidualny plan rehabilitacyjny. Otrzymasz pomoc w staraniu się o dofinansowanie na zakup protez, poznasz najlepsze ośrodki rehabilitacyjne po amputacji, dowiesz się także, w jaki sposób dostosować mieszkanie do Twoich aktualnych potrzeb. Na każdym etapie rehabilitacji możesz liczyć na rady od mentora.
Ćwiczenia z fizjoterapeutą mają na celu wzmocnienie mięśni w Twoim ciele. Dzięki temu poprawi się stabilizacja oraz koordynacja ruchowa. Jednak to nie wszystko. Otrzymując indywidualny plan rehabilitacyjny, dostaniesz informacje dotyczące nowoczesnych metod rehabilitacji.
Fizjoterapię po amputacji warto wzbogacić o masaże, zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, a także konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji. Nieocenioną pomocą w powrocie do sprawności jest terapia z psychologiem. Dzięki niej uporasz się z traumą po utracie kończyny.
Nowoczesna rehabilitacja w ujęciu holistycznym pozwoli Ci pokonać bóle fantomowe. Będzie też doskonałą profilaktyką przykurczy.
Protezowanie to jeden z najistotniejszych etapów rehabilitacji pacjenta po amputacji kończyny. Pierwszy etap przygotowania do założenia protezy powinien mieć miejsce jeszcze w szpitalu. Kikut musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Prawidłowa pielęgnacja przyspieszy proces regeneracji tkanek.
Etapy protezowania:
Pamiętaj, że zakupu protezy nie musisz finansować wyłącznie z własnych oszczędności. Możesz skorzystać z pomocy publicznej oraz ze wsparcia podmiotów NGO. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak złożyć wniosek o dofinansowanie w NFZ, PFRON czy MOPS? Skontaktuj się z naszym specjalistą, a poznasz wszelkie szczegółowe procedury, które pozwolą Ci ubiegać się o świadczenia na zakup protez.
Gdzie szukać pomocy w organizacji rehabilitacji po amputacji?
Chcesz uzyskać kompleksowe wsparcie w rehabilitacji? Szukasz kontaktu do najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych świadczących pomoc po amputacji? Napisz do nas i nawiąż kontakt z menedżerem rehabilitacji!
Od 2011 roku wspieramy osoby z niepełnosprawnością ruchową w ich powrocie do samodzielności oraz fizycznej sprawności.