Robotyka to jedna z metod nowoczesnej rehabilitacji. Podczas rehabilitacji pacjenci są wspomagani przez roboty. Połączenie robotyki i nauk medycznych, sprawia, że osoby po urazie rdzenia, wymagające rehabilitacji neurologicznej, czy po potrzebujące reedukacji chodu, mogą korzystać z dobrodziejstw współczesnej rehabilitacji.
W przypadku różnego rodzaju dysfunkcji ruchowych roboty medyczne mogą być niezwykle wspierające w procesie rehabilitacji. Dowiedz się, jakie dokładnie dają możliwości pacjentom.
Jak roboty medyczne mogą pomóc w procesie rehabilitacji?
W Polsce funkcjonuje już ponad 100 firm, które produkują nowe roboty medyczne. Cały czas się rozwijają, a ich celem jest zwiększyć i przyspieszyć rehabilitację. Roboty są bardzo pomocne między innymi w rehabilitacji chodu.
Robota można zaprogramować w taki sposób, żeby pacjent mógł trenować na przykład wchodzenie, schodzenie ze schodów. Przy terapii konwencjonalnej około 7 procent pacjentów w bardzo krótkim czasie zwiększało swoją sprawność. Natomiast zastosowanie w rehabilitacji robotów medycznych sprawiło, że aż 47 procent pacjentów odzyskało niezależności przy wykonywaniu wielu, codziennych czynności.
Ta innowacyjna metoda rehabilitacji sprawia, że pacjent w czasie 30-minutowego treningu może przejść nawet 1,2 tys. – 2 tys. kroków. Robotyka to prawdziwy przełom przy trenowaniu takich czynności jak chodzenie, manipulowanie przedmiotami, czy zwiększaniu siły mięśniowej, czy równowagi. Jest pomocna w wieku schorzeniach narządu ruchu.
Jakie są korzyści z wykorzystania robotów w rehabilitacji?
Obecnie coraz więcej pacjentów ma dostęp do nowoczesnych robotów pomagających w skuteczniejszej i dającej o wiele lepsze efekty rehabilitacji. Wielu pacjentów neurologicznych musi od nowa nauczyć się wykonywania codziennych czynności.
Po urazie rdzenia kręgowego muszą znowu nauczyć się chodzić. Przy konwencjonalnej rehabilitacji reedukacja chodu jest związana z koniecznością zaangażowania kilku rehabilitantów do jednego pacjenta.
Pacjent podczas rehabilitacji z użyciem innowacyjnego robota jest w stanie wykonać nawet 20 razy tyle kroków, co przy konwencjonalnej fizjoterapii. W czasie aktywnej rehabilitacji z wykorzystaniem robotów fizjoterapeuci są o wiele mniej zmęczeni i mogą poświęcić czas większej ilości pacjentów w ciągu dnia.
W świecie robotów rehabilitacyjnych w przypadku pacjentów neurologicznych możliwe są następujące korzyści:
- zwiększenie zakresu ruchu;
- poprawa precyzji ruchu;
- zmniejszenie dolegliwości bólowych;
- zwiększenie motywacji i zaangażowania pacjenta w wykonywane ćwiczenia.
Jak widzisz, robotyka pozwala prowadzić pacjenta podczas różnych etapów rehabilitacji i przyspieszyć powracanie do sprawności.
Jakie rodzaje robotów są używane w rehabilitacji?
- Egzoszkielety – są skierowane przede wszystkim do pacjentów ciepiących na choroby neurologiczne i po urazie rdzenia kręgowego. To bioniczny szkielet. Mówiąc inaczej, jest to zewnętrzna powłoka, którą trzeba założyć na pacjenta. Egzoszkielet składa się ze sztywnej, metalowej ramy, oraz ze sterowanych komputerowo siłowników, znajdujących się na stawach biodrowych i kolanowych.
- Roboty mobilne – są wyposażone w napęd i mają możliwość poruszania się po określonym obszarze. Są pomocne pacjentom, na przykład po udarze mózgu w wykonywaniu codziennych aktywności, takich jak na przykład chodzenie, wspinanie się po schodach, czy przemieszczanie się po różnych powierzchniach. Podczas rehabilitacji pacjenci szybciej mogą poprawiać równowagę, koordynację ruchową oraz siłę mięśniową.
- Roboty manipulacyjne – zostały opracowane do wykonywania takich codziennych czynności, jak: podnoszenie, przenoszenie, obracanie i manipulowanie przedmiotami. W czasie robotycznej rehabilitacji pacjenci mogą poprawiać swoje zdolności manualne. Wzmacniają ręce i polepszają koordynację ruchową. Roboty manipulacyjne są przeznaczone do wykonywania powtarzalnych czynności. Mogą być pomocne dla pacjentów, którzy cierpią na urazy rdzenia kręgowego, pourazowe uszkodzenia rąk lub wrodzone wady. Ta metoda rehabilitacji pomaga zwiększać takie parametry, jak: siła, zręczność, koordynacja i manipulacja przedmiotami.
- Roboty sensoryczne – są przeznaczone do monitorowania stanu pacjenta. Kontrolują takie parametry życiowe, jak na przykład: tętno, ciśnienie krwi, czy temperatura ciała. Są pomocne w czasie rehabilitacji ruchowej, ponieważ śledzą i analizują ruchy wykonywane przez pacjenta.
Podsumowanie
Robotyka to przyszłość w rehabilitacji. Obecnie roboty medyczne są dostępne zarówno w Polsce, jak i w Europie. Obecnie w naszym kraju dysponujemy ponad czterdziestoma robotami Lokomat (stosowanymi w terapii chodu). w różnych wersjach. W ciągu roku korzystają z nich dziesiątki tysięcy pacjentów.
Roboty medyczne pomagają osobom po udarach, urazach rdzenia, oraz przy innych chorobach neurodegeneracyjnych. Wspierają reedukację chodu i pozwalają szybciej powrócić do sprawności lub zdecydowanie ją zwiększyć.
Źródła:
- https://infowire.pl/generic/release/782065/nowoczesna-robotyczna-rehabilitacja-w-trojmiescie-to-pierwsze-takie-centrum-w-polsce
- https://naszesprawy.eu/edukacja/roboterapia-interaktywne-gry-i-zabawki-pomagaja-w-terapii-sensorycznej-dzieci/
- https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Egzoszkielety-roboty-rehabilitacyjne-to-juz-sie-dzieje-Przed-nami-przyszlosc-rehabilitacji-medycznej,227602,8.html
- https://www.pfron.org.pl/fileadmin/files/0/479_03-Emilia_Mikolajewska.pdf
- https://meden.com.pl/artykuly/robotyka-nowoczesne-metody-rehabilitacji