Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym nie zawsze jest w stanie powrócić do swojej wcześniejszej pracy. Gdy taka osoba na skutek wypadku jest pozbawiona możliwości wykonywania pracy zarobkowej, to wtedy może się ona starać o przyznanie renty z ubezpieczenia sprawcy. Kto ma prawo do otrzymania renty powypadkowej? Na czym polega kapitalizacja renty? Komu i kiedy przysługuje renta alimentacyjna? Jaka jest wysokość renty powypadkowej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Kto ma prawo do renty powypadkowej?
Z ubezpieczenia OC sprawcy osoba poszkodowana może się starać o wiele różnych świadczeń. Poszkodowany ma prawo między innymi do otrzymania odszkodowania za straty majątkowe. W razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia osoba poszkodowana może się ubiegać przede wszystkim o: zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienie i rentę.
Poszkodowany rentę powypadkową może otrzymać wtedy, gdy w wyniku wypadku utracił całkowicie lub częściowo zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Rentę poszkodowanemu wypłaca się również w sytuacji, gdy zwiększyły się na skutek wypadku jego potrzeby lub zmniejszyły możliwości finansowe.
Warto od razu sobie wyjaśnić, że renty po wypadku nie otrzymuje każdy poszkodowany. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić rentę ubezpieczeniową tylko w trzech sytuacjach.
Pierwszy przypadek to wtedy, gdy potrzeby finansowe poszkodowanego zwiększyły się. Powodem muszą być koszty leczenia, rehabilitacji, czy stosowania specjalnej diety. Wtedy renta ubezpieczeniowa powinna pokrywać również koszty dojazdów do placówek medycznych, czy kupowania leków.
Drugi przypadek występuje wtedy, gdy osoba poszkodowana utraciła częściowo lub całkowicie zdolność do podjęcia pracy zarobkowej. W takiej sytuacji renta powinna pokrywać całość lub część dochodów, jakie poszkodowany mógł osiągnąć przed wypadkiem samochodowym.
Z trzecią sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy widoki powodzenia na przyszłość osoby poszkodowanej znacznie się zmniejszyły. W praktyce może to oznaczać, że na przykład chirurg w wyniku urazu ręki, już nigdy nie będzie mógł wykonywać zawodu, do którego przygotowywał się przez wiele długich lat.
Jak udowodnić prawo do otrzymywania renty ubezpieczeniowej?
Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym powinna uwiarygodnić na przykład utratę zdolności do wykonywania pracy zarobkowej. W tym celu należy przedstawić dokumentację medyczną oraz opinie wystawione przez lekarzy specjalistów.
Na czym polega kapitalizacja renty powypadkowej?
Kapitalizacja renty powypadkowej to prawo poszkodowanego do wypłaty jednorazowego odszkodowania zamiast renty. Może do tego dojść na przykład wtedy, gdy poszkodowany w wyniku wypadku samochodowego stał się osobą z niepełnosprawnością, a jednorazowe świadczenie pozwoli mu na zmianę zawodu. Do kapitalizacji renty ubezpieczeniowej może dojść również wtedy, gdy osoba poszkodowana pragnie kupić nieruchomość, którą będzie wynajmowała, aby osiągnąć dodatkowe dochody i się utrzymać. Ostatnia sytuacja umożliwiająca kapitalizację renty to prowadzenie własnej działalności gospodarczej i potrzebny do zrealizowania tego celu kapitał.
W celu otrzymania skapitalizowanej renty ubezpieczeniowej osoba poszkodowana musi złożyć wniosek o jej wypłatę do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Jak ustalana jest wysokość renty po wypadku samochodowym?
Wysokość renty to najczęściej różnica pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przez poszkodowanego przed wypadkiem powodującym szkodę a dochodami po wypadku. Osoba poszkodowana, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, może się również starać o przyznanie renty przez ZUS. Kwota takiej renty zazwyczaj jest odejmowana od wysokości świadczenia przyznanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałą kwotę w postaci tak zwanej renty uzupełniającej wypłaca wtedy zakład ubezpieczeniowy.
Do ustalenia wysokości renty uzupełniającej niezbędne jest przejście badania wykonywanego przez lekarza orzecznika ZUS. Na podstawie samego badania oraz dostarczonej przez osobę poszkodowaną dokumentacji, lekarz ma obowiązek określić, czy powstała niezdolność do pracy i w jakim stopniu.
Czym jest renta alimentacyjna? Kiedy można się o nią ubiegać?
Ten rodzaj renty również dotyczy osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Jest on wypłacany nie samej osobie poszkodowanej, ale jej rodzinie. Ma to miejsce w sytuacji, gdy osoba mająca na utrzymaniu najbliższych, zginęła w wypadku. Wysokość renty alimentacyjnej zawsze ustalana jest indywidualnie.
Renta alimentacyjna może być przyznana na rzecz dzieci, małżonka, rodzeństwa, rodziców, czy konkubiny lub konkubenta. Dotyczy nie tylko prawnie przyznanych alimentów, ale też sytuacji, gdy osoba zmarła w wypadku dobrowolnie kogoś utrzymywała, na przykład swojego partnera życiowego.
Źródła:
https://rankomat.pl/samochod/renta-poszkodowany-wypadek-drogowy
https://nalezysie.pl/renta-alimentacyjna-po-smierci-bliskiej-osoby/