Domowy sprzęt rehabilitacyjny z dla osób z niepełnosprawnością ruchową nie musi być bardzo zaawansowany technicznie, a co za tym idzie – drogi. W sklepach z urządzeniami rehabilitacyjnymi możesz zaopatrzyć się w wiele prostych, ale przydatnych akcesoriów, które umożliwią Ci komfortowe ćwiczenie w domowym zaciszu. Do wyboru masz różne warianty dostępnego sprzętu, dzięki czemu dostosujesz go do swoich potrzeb, rodzaju niepełnosprawności, etapu rehabilitacji czy kondycji fizycznej. Zobacz, jaki sprzęt rehabilitacyjny warto mieć.
Przydatne przyrządy do ćwiczeń rehabilitacyjnych – jakie wybrać?
Regularność i sumienność ćwiczeń są bardzo ważne w przebiegu każdej rehabilitacji. Systematyczne ćwiczenia w domu przyspieszą rehabilitację, wzmocnią Cię i dodadzą energii.
Najczęściej polecanymi i najprzydatniejszymi akcesoriami rehabilitacyjnymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową są:
- Maty sensoryczne, kształtki ortopedyczne i poduszki pneumatyczne – stosowane najczęściej do lekkiej gimnastyki rehabilitacyjnej. Kształtki i maty pomagają wzmocnić ciało, zwiększyć jego elastyczność i poprawić koordynację ruchową. Z powodzeniem stosowane są u pacjentów po amputacji lub zmagających się z niedowładami.
- Gumy i paski do ćwiczeń ogólnorozwojowych – podobnie jak wymienione wcześniej kształtki, gumy stosowane są w celu zwiększenia elastyczności mięśni i ruchomości kończyn. W zależności od podatności materiału i związanego z nim oporu rozciągania, za pomocą gum można również skutecznie zwiększać siłę mięśni. Zalecane są szczególnie pacjentom z niedowładami.
- Trenery dłoni, ściskacze i piłeczki rehabilitacyjne – zwiększają precyzję ruchów rąk i zmniejszają ich spastyczność.
- Maty do akupresury – poprawiają krążenie krwi, zapobiegają obrzękom i zmniejszają napięcia mięśniowe. Mogą być stosowane w rehabilitacji każdego rodzaju niepełnosprawności ruchowej.
- Piłeczki sensoryczne do masażu – świetnie sprawują się do hartowania kikuta po amputacji. Elastyczne wypustki usprawniają krążenie w kończynie i zmniejszają wrażliwość skóry na bodźce.
Pamiętaj jednak o tym, żeby zakup sprzętu rehabilitacyjnego skonsultować ze swoim fizjoterapeutą. On doradzi Ci, jakie akcesoria będą dla Ciebie bezpieczne i podpowie, czy ćwiczenie za ich pomocą pomoże Ci osiągnąć lepsze efekty rehabilitacji, czy też zaszkodzi Twojemu zdrowiu. O wyborze odpowiedniego sprzętu decyduje przede wszystkim rodzaj niepełnosprawności ruchowej – inne akcesoria do rehabilitacji będą zalecane po amputacji, inne po urazie rdzenia kręgowego, a jeszcze inne w przypadku niedowładów kończyn po uszkodzeniu nerwów.
Sprzęt rehabilitacyjny do masażu. Jaki będzie skuteczny?
Masaż jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji. Korzyści, jakie może przynieść Twojemu ciału, są naprawdę liczne.
Regularne korzystanie z masujących urządzeń do rehabilitacji pomoże Ci:
- zlikwidować lub zredukować ból;
- wzmocnić mięśnie ciała;
- zniwelować napięcie i zmęczenie mięśni;
- usprawnić krążenie;
- zapobiegać obrzękom;
- przeciwdziałać odleżynom.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych akcesoriów rehabilitacyjnych do masażu, począwszy od masażerów do stóp aż po specjalne fotele masujące lub – w wersji ekonomicznej – elektryczne maty nakładane na oparcie krzesła. To ostatnie urządzenie do rehabilitacji szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku osób jeżdżących na wózkach. Ze względu na to, że zazwyczaj przebywają wiele godzin w jednej pozycji, często doświadczają one bólu pleców, barków i ramion. Taki masażer powinien szybko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Elektrostymulacja mięśni – podejdź do niej ostrożnie
Sprzęt rehabilitacyjny służący do stymulacji mięśni prądem jest bardzo często używany w gabinetach fizjoterapeutycznych. Doskonale sprawdza się w leczeniu bólu (również fantomowego), zapobieganiu zanikom mięśniowym, rehabilitacji neurologicznej i pourazowej. Elektrostymulacja ceniona jest za swoją efektywność – już po kilku sesjach można zauważyć widoczne wzmocnienie mięśni, zmniejszenie ich spastyczności i poprawę krążenia.
W sklepach z urządzeniami do rehabilitacji znajdziesz elektrostymulatory przeznaczone do użytku domowego. Nie zawsze jednak ich zakup będzie dobrym rozwiązaniem. Co prawda nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla Twojego zdrowia lub życia, ale mogą zniweczyć dotychczasowe efekty rehabilitacji i pogorszyć Twój stan. W elektrostymulacji niezwykle istotne jest dobranie parametrów zabiegowych do Twoich potrzeb i wydolności mięśni, a tego nie jesteś w stanie określić samodzielnie.
Zanim zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu do rehabilitacji, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i fizjoterapeutą. Upewnij się, że używanie tego typu urządzeń będzie absolutnie bezpieczne i zawsze stosuj się do zaleceń specjalistów. Przede wszystkim nie używaj sprzętu częściej, niż jest to rekomendowane i nie ustawiaj samodzielnie parametrów zabiegu w celu przyspieszenia widoczności efektów.
Nie zapominaj, że nawet najbardziej przydatne i dobroczynne urządzenie do rehabilitacji może wyrządzić Ci krzywdę, jeśli nie będzie używane rozsądnie. Nie ma sensu kupować wielu różnych akcesoriów i używać wszystkich naraz. W rehabilitacji najważniejsze są regularność i dostosowany do Twoich potrzeb plan. Sprzęt do rehabilitacji w domu pełni wyłącznie funkcję pomocniczą – zawsze stosuj go z umiarem i zgodnie z założeniami harmonogramu terapii.