Rehabilitacja po wypadku, udarze czy amputacji kończyny może przybierać różne formy. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie. Coraz więcej osób z niepełnosprawnością decyduje się na uprawianie sportu. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z kolarstwem? Sprawdź, jak wybrać rower idealny do Twoich potrzeb.
Rodzaje rowerów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością
Jazda na rowerze nie tylko wspomaga układ ruchu, lecz również pomaga w rehabilitacji w wymiarze społecznym. To doskonała motywacja do wyjścia z domu i spotkania się ze znajomymi. W ten sposób łatwo zawrzesz nowe przyjaźnie z osobami o podobnych pasjach. Różnorodność dostępnego sprzętu sprawia, że każdy może wybrać rower odpowiedni dla siebie.
Rowery trójkołowe
Specjalna konstrukcja roweru trójkołowego (jedno koło z przodu, dwa z tyłu) gwarantuje stabilność. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z uwagi na specyfikę niepełnosprawności nie mogą jeździć na tradycyjnym sprzęcie. Rowery tego typu mają z tyłu pojemny kosz, w którym możesz przewozić np. plecak lub zakupy.
Handbike
Handbike to rower z napędem ręcznym. Powstał on z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową (szczególnie po urazach rdzenia kręgowego, z niedowładem kończyn). Na takim sprzęcie możesz jeździć w trzech pozycjach: leżącej, klęczącej oraz siedzącej.
Rower typu handbike oraz rower trójkołowy to najpopularniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Nie oznacza to jednak, że producenci sprzętu rowerowego nie wychodzą z innymi propozycjami skierowanymi do osób z niepełnosprawnością. Ciekawą opcją jest np. dwuosobowy rower rehabilitacyjny, rower trójkołowy z dwoma kołami z przodu czy składany rower trójkołowy.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania roweru?
Jeśli chcesz kupić sprzęt, który będzie Ci służył przez co najmniej kilka kolejnych lat, uwzględnij przy wyborze kilka kluczowych kwestii. Najważniejsza z nich to dopasowanie pojazdu do Twoich potrzeb i możliwości. Weź pod uwagę różne opcje i zdecyduj, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się rower trójkołowy, czy np. handbike.
Przeznaczenie
Wybierz taki rower, który spełni Twoje oczekiwania. Nie musisz ograniczać się do eksploracji asfaltowych ścieżek. Interesują Cię wypady za miasto i jazda po bezdrożach? Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się crossowy handbike.
Rodzaj ramy
Materiał, z którego wyprodukowana została rama, ma bezpośredni wpływ na wagę sprzętu. Najpopularniejsze są rowery z ramą stalową lub aluminiową. Jeśli zależy Ci na niskiej wadze roweru, możesz zdecydować się na handbike z ramą karbonową.
Wielkość kół
Standardowy rozmiar kół w rowerze trójkołowym to 24 cale. Możesz też zdecydować się na montaż kół mniejszych, np. 20 cali. To drugie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza dla niższych osób.
Napęd
Wśród dostępnych rozwiązań znajdziesz zapewne rowery z napędem jednobiegowym oraz wielobiegowym. Napęd wielobiegowy jest znacznym udogodnieniem podczas jazdy.
Rower na specjalne zamówienie
Rower wyprodukowany na specjalne zamówienie ma wiele zalet. Dostosowany jest do indywidualnych wymagań użytkownika. Pod uwagę brane są aspekty takie jak np. rodzaj niepełnosprawności, waga i wzrost czy preferencje dotyczące użytkowania sprzętu.
Dodatkowy osprzęt
Dostosuj rower do swoich potrzeb. W ofercie producentów rowerów trójkołowych znajdziesz dodatkowe wyposażenie. Dzięki niemu aktywność fizyczna jest bezpieczniejsza. Możesz zdecydować się na zakup specjalnego siodełka z oparciem, nosków (które sprawiają, że stopy nie ześlizgują się z pedałów) czy specjalnych stabilizatorów na nogi.
Rower z napędem elektrycznym
Jeśli myślisz o pokonywaniu większych odległości na rowerze, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup sprzętu z dodatkowym napędem elektrycznym. Takie wspomaganie podczas jazdy przyda się zwłaszcza przy pokonywaniu dłuższych podjazdów lub podczas jazdy w terenie. Wspomaganie elektryczne może mieć zarówno handbike, jak i trójkołowiec.
Poznaj zalety jazdy na rowerze!
Każdy rodzaj aktywności fizycznej (oczywiście dostosowany do indywidualnych możliwości) to doskonałe wsparcie tradycyjnych form rehabilitacji. Umożliwia m.in. wzmocnienie mięśni. Jednak jazda na rowerze to nie tylko korzyści dla zdrowia fizycznego, lecz także psychiki. Własny rower to szansa na większą niezależność.
O uzupełnieniu rehabilitacji o aktywność fizyczną możesz pomyśleć niezależnie od rodzaju niepełnosprawności. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu upewnisz się, że w Twoim przypadku nie występują przeciwwskazania do jazdy na rowerze.
Czy można uzyskać dofinansowanie na zakup roweru?
Największą przeszkodą w zakupie odpowiednio dostosowanego sprzętu jest przeważnie jego cena. To wydatek rzędu minimum kilku tysięcy złotych. Wniosek o dofinansowanie roweru dla osób z niepełnosprawnością możesz złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.