Jak wygląda rehabilitacja po urazie czaszkowo-mózgowym? Czy jest możliwy powrót o pełnej sprawności po przejściu ostrego krwiaka mózgu?
W przypadku urazów czaszkowo- mózgowych, najważniejsza jest szybka diagnoza i reakcja. Od niej zależy późniejszy czas rehabilitacji i rokowania pacjenta. Rehabilitacja po krwiaku mózgu powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każdy człowiek jest inny i wymaga trochę odmiennego podejścia.
Warto skontaktować się z nami i zapisać na rehabilitację neurologiczną na najwyższym poziomie, aby móc znowu cieszyć się życiem. W przypadku urazów głowy powrót do normalności wymaga od pacjenta bardzo intensywnej pracy, ale jej efekty wcześniej, czy później są widoczne.
Co to jest krwiak podtwardówkowy?
Na samym początku ustalmy sobie kilka faktów. Mózg człowieka jest otoczony z zewnątrz oponami. Są to specjalne powłoki, których zadaniem jest jego ochrona. Bezpośrednio z mózgiem jest zrośnięta opona miękka.
Dalej mózg jest otoczony przez oponę pajęczą, czyli pajęczynówkę. Ona razem z oponą miękką łączy się przez beleczki z tkanki łącznej.
Zewnętrzna powłoka otaczająca mózg to opona twarda. Przylega do kości czaszki. Tak właśnie jest zbudowany mózg człowieka. A jak powstaje w nim krwiak podtwardówkowy?
Krwiak podtwardówkowy stanowi patologiczne nagromadzenie krwi między oponą twardą a oponą pajęczą. Zazwyczaj przyczyną krwiaka podtwardówkowego jest przemieszczanie się mózgu w czaszce podczas urazu głowy. Może to prowadzić do napinania i rozrywania żył, które łączą powierzchnię mózgu z oponą twardą.
Nie da się ukryć, że krwiak mózgu jest poważnym urazem głowy. Natomiast u niektórych osób z nasilonym zanikiem mózgu, na przykład w podeszłym wieku lub uzależnionych od alkoholu, nawet niepozorny uraz głowy, może prowadzić do krwawienia podtwardówkowego.
Jakie są rodzaje krwiaka mózgu?
- Krwiak podtwardówkowy ostry – jego objawy standardowo pojawiają się do 72 godzin po urazie głowy.
- Krwiak podtwardówkowy przewlekły – jego objawy pojawiają się powyżej 21 dni od urazu głowy. Nawet połowa osób, u których lekarze wykryli krwiaka podtwardówkowego przewlekłego nie wie, kiedy dokładnie doszło u nich do urazu głowy. Najczęściej odnosi się do to tych pacjentów, którzy cierpią na padaczkę lub są uzależnieni od alkoholu.
Warto jeszcze wspomnieć tutaj o tym, że krwiak podtwardówkowy ostry to bardzo rzadko występujące powikłanie urazów głowy. Można je stwierdzić tylko w przypadku jednego procenta urazów głowy. Jego przyczyną jest zazwyczaj zastosowanie przemocy lub upadek. Rzadko pojawia się on w wyniku przejścia wypadku komunikacyjnego.
Krwiak mózgu – jakie są jego przyczyny?
Często spotykane przyczyny krwiaka mózgu to:
- Zakrzepy żył i zatok;
- Zawał krwotoczny;
- Infekcyjne zapalenie wsierdzia, zatory w posocznicy;
- Skazy krwotoczne – białaczka, anemia plastyczna, choroby wątroby, leki przeciwzakrzepowe;
- Kruchość naczyń – stan zapalny tętnic;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Tętniaki;
- Urazy czaszkowo – mózgowe dla przykładu krwawienia wtórne, udar pourazowy
- Krwawienie do istniejących już zmian dla przykładu guzy, czerniak, przerzuty raka oskrzeli, rak tarczycy.
Jakie są najczęstsze objawy krwiaka?
Najczęstszym symptomem krwiaka mózgu jest bardzo intensywny i częsty ból głowy. Nie zawsze tego rodzaju uraz głowy wiąże się z utratą przytomności. To sprawia, że często myli się go z udarem niedokrwiennym. Pozostałe rzadko pojawiające się symptomy krwiaka mózgu to wymioty oraz napady padaczkowe.
Musisz również wiedzieć o tym, że symptomy krwiaka mózgu, w bardzo dużym stopniu zależą od jego rodzaju.
W przypadku krwiaka nadtwardówkowego na początku chory traci przytomność, po czym odzyskuje ją na kilka godzin i ponownie mdleje. Takie zaburzenia świadomości to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Natomiast objawy kliniczne można zaobserwować już po kilku minutach lub godzinach. Jeżeli odpowiednie leczenie nie zostanie w tym czasie wdrożone, to pacjent może nawet umrzeć.
Pozostałe objawy w przypadku krwiaka podtwardówkowego to:
- nudności,
- wymioty,
- poszerzenie źrenicy (po stronie krwiaka),
- niedowład połowy ciała, który poprzedzony może być drgawkami,
- pęknięcie czaszki w okolicy skroniowo-ciemieniowej.
Jak wygląda rehabilitacja krwiaka mózgu?
W pierwszym etapie po operacji rehabilitacja polega na wykonywaniu lekkich ćwiczeń. Jeżeli pacjent jest nieprzytomny, to są to ćwiczenia bierne. Ich celem jest zapobieganie zanikowi mięśni i odleżynom. Brak ćwiczeń na tym etapie leczenia może prowadzić do niewydolności układu krążenia i oddechowego.
Kolejny etap rehabilitacji to ćwiczenia czynne. Mają one zlikwidować skutki długotrwałego leżenia i unieruchomienia. Najważniejsze cele rehabilitacji to: szybka pionizacja ciała i nauka samoobsługi. Ostatnim etapem jest odbudowanie kondycji chorego, stworzenie odpowiedniej siły mięśniowej, poprawa równowagi i czucia głębokiego. Rezultaty rehabilitacji zależą od rokowań, stopnia uszkodzenia mózgu i oczywiście zaangażowania osoby rehabilitowanej.
Źródła:
- https://twoja-rehabilitacja.pl/oferta/uraz-czaszkowo-mozgowy/
- https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152797,krwiak-podtwardowkowy
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/urazy-i-stany-nagle,krwiak-srodczaszkowy,artykul,1578710.html
- https://portal.abczdrowie.pl/trepanacja-czaszki-wskazania-charakterystyka-powiklania
- https://twoja-rehabilitacja.pl/oferta/uraz-czaszkowo-mozgowy/
- https://www.sport-med.pl/leczenie/rehabilitacja_neurologiczna
- https://portal.abczdrowie.pl/krwiak-mozgu-przyczyny-objawy-leczenie