Najczęściej rehabilitacja kojarzona jest z urazami kończyn i długotrwałym unieruchomieniem, np. w wyniku zagipsowania czy urazu kręgosłupa. Często zapominamy, że jest szereg chorób i urazów, prowadzących do trwałych obciążeń układu nerwowego, ucisków na rdzeń nerwowy, bólów głowy (migren), ale też paraliżu, zaburzenia równowagi czy porażenia kończyn. Dlatego tak ważne jest przypominanie, że oprócz rehabilitacji ortopedycznej, istotną częścią aktywizacji jest neurorehabilitacja, czyli rehabilitacja z zakresu neurologii. Na czym polega? Kto może z niej skorzystać? Jakie zabiegi wykonuje się w jej ramach i jakie przynosi rezultaty? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest neurorehabilitacja?
Neurorehabilitacja, czyli rehabilitacja neurologiczna, to jedna z gałęzi rehabilitacji, którą tworzą działania ukierunkowane na poprawę zdrowia pacjenta, borykającego się z problemami neurologicznymi. Jej celem jest odtworzenie wszystkich funkcji układu nerwowego, które zostały utracone w wyniku przebiegu choroby, wypadu komunikacyjnego lub infekcji. W miarę możliwości jest to odzyskanie pełni sprawności lub zaadaptowanie pacjenta do nowej rzeczywistości, w której mimo niepełnosprawności będzie sobie radził z ograniczeniami przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Równoległa rehabilitacja funkcjonalna i psychologiczna pozwolą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami i sprawić, że życie będzie aktywne i satysfakcjonujące. Odpowiednio dobrana metoda i technika rehabilitacji, opracowany indywidualny plan działania sprawiają, że regularna stymulacja mózgu, rdzenia, mięśni i stawów przywrócić komfort życia i nauczy na nowo chodzenia, stania, ale też ubierania się, jedzenia, korzystania z toalety.
Jakie urazy i choroby obejmuje neurorehabilitacja?
Jeżeli borykasz się z konsekwencjami udaru lub wylewu, niedowładami nerwów obwodowych czy porażeniami, masz stwardnienie rozsiane lub stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniową, mózgowe porażenie dziecięce, chorobę Parkinsona, Alzheimera lub inne choroby neurologiczne, to warto podjąć rehabilitację neurologiczną. Neurorehabilitacja jest istotna również w leczeniu urazów rdzenia kręgosłupa oraz innych kręgopodobnych bólach, dlatego oprócz działań podjętych na oddziale szpitalnym, warto rozszerzyć rehabilitację zapisując się na prywatny cykl spotkań z fizjoterapeutą lub turnus rehabilitacyjny, opłacany środkami z PFRON lub innych programów pomocowych. Zadaniem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie maksymalnego poziomu samodzielności w codziennych aktywnościach – chodzenie, przesiadanie się na wózek lub jedzenie posiłków. Intensywna terapia, podjęta jeszcze w szpitalu i kontynuowana w pierwszych miesiącach od urazu lub zabiegu operacyjnego, znacząco podnosi komfort życia, a w przyszłości umożliwia podjęcie pracy zawodowej, prowadzenie aktywnego życia rodzinnego i osobistego. W zależności od problemu, z którym zgłaszasz się do rehabilitanta, możesz liczyć na wiele zróżnicowanych form wsparcia, o których opowiemy poniżej.
Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?
Oczywiście, każdy przypadek jest inny i podczas diagnostyki i wypisu skierowania na rehabilitację, warto uwzględnić możliwości i potrzeby konkretnego pacjenta. Doświadczony rehabilitant przeprowadzi wywiad i dopasuje program terapeutyczny, wykorzystując skuteczne techniki i metody rehabilitacji neurologicznej. Wśród zaleconych ćwiczeń nie może zabraknąć ruchu – od zwykłych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających zarówno stawy, jak i mięśnie, ale tez pomagające odzyskać równowagę oraz poprawić koordynację ruchową. Kinezyterapia opiera się nad reedukacji chodu, poprawa motoryki, ruchomość mięśni twarzy (zwłaszcza po udarze). Podobną rolę pełni terapia PNF w neurorehabilitacji, która uczy od nowa stać, chodzić, leżeć i przyjmować prawidłową postawę ciała podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, ale i życiowych. Ćwiczenia bazujące na naturalnym wzorcu ruchu i odwzorowujące prace mięśni i stawów prowadzą do poprawy sprawności, zwłaszcza przy dysfunkcji ruchu. Tak zwany taping, czyli stosowanie plastrów terapeutycznych na odpowiednie partie ciała, co prowadzi do zmniejszenia bólu, obrzęków, ale też wspomaga układ krążenia, poprawia stabilizację stawów. Kinesiotaping ogranicza napięcie mięśni ale też przyśpiesza proces gojenia się urazów mięśniowych. Warto ją wykorzystywać w różnych obrębach ciała, pod okiem fizjoterapeuty. Na jakie inne formy rehabilitacji warto postawić przy problemach neurologicznych? Z doświadczenia polecamy konsultacje psychologiczne i podjęcie długotrwałej terapii, która pomoże poradzić sobie ze stresem i lękiem po wypadku samochodowym, poczuciu barier po wszelkiego rodzaju urazach, ale też pogodzeniu się z obniżoną możliwością poruszania się (przerwanie rdzenia) i wypracowanie umiejętności proszenia o pomoc inne osoby, bez poczucia niższości. To bardzo ważne, aby budować relacje z innymi, znaleźć motywację do działania oraz powrót do aktywności prywatnych i zawodowych.