RC - rehabilitacja domowa w ramach NFZ

16 sierpnia 2023

Rehabilitacja domowa w ramach NFZ

W obliczu współczesnych wyzwań zdrowotnych, coraz więcej osób, wymaga rehabilitacji. Z danych Krajowej Izby Fizjoterapeutów wynika, że w Polsce jest 75 243 aktywnie pracujących fizjoterapeutów, z czego 55 590, czyli 74 proc. to kobiety, a 26 proc. – mężczyźni.

Niestety na tym pozytywne informacje się kończą. W ramach kontraktów z NFZ pracuje niespełna 29 tys. Fizjoterapeutów. To powoduje, że  tylko 38 proc. pacjentów korzysta z nieodpłatnej opieki (według badań KANTAR z listopada 2022 roku).

Kto może się ubiegać do skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty w domu w ramach NFZ? Co trzeba zrobić, aby otrzymać takie wsparcie? Jak wygląda rehabilitacja na NFZ w domu i jakie są jej zalety? Podpowiadamy!

Jak uzyskać rehabilitację domową na NFZ?

Skierowanie na rehabilitację domową wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lub inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Tego rodzaju skierowanie może wypisać również lekarz specjalista w dziedzinie: rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, fizjoterapii i balneoklimatologii, balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, balneologii, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii, chirurgii ogólnej, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lekarz ze specjalizacja I stopnia w dziedzinie rehabilitacji w chorobach narządu ruchu, rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii.

Skierowanie na rehabilitację domową w ramach NFZ jest ważne wyłącznie przez 30 dni od daty jego wystawienia. W tym czasie trzeba zarejestrować skierowanie. Nie jest istotne kiedy faktycznie rozpoczną się zajęcia fizjoterapeutyczne.

Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja na NFZ?

Z rehabilitacji w warunkach domowych może skorzystać każdy pacjent, który:

  • Nie jest w stanie poruszać się samodzielnie.
  • Jednocześnie nie może samodzielnie dotrzeć na rehabilitację z powodu swojego stanu zdrowia.

Dodatkowo, trzeba wiedzieć o tym, że rehabilitacja w warunkach domowych jest przeznaczona dla osób z zaburzeniami motorycznymi spowodowanymi przez:

  • ogniskowe uszkodzenia mózgu (stany po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – przez okres do 12 miesięcy od dnia powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
  • ciężkie uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadające 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (warunku tego nie stosuje się do dzieci do ukończenia 18. roku życia);
  • uszkodzenia rdzenia kręgowego – przez okres 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
  • choroby przewlekle postępujące, w szczególności: miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, procesy demielinizacyjne, kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania operacji;
  • urazy kończyn dolnych – przez okres 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
  • stan wegetatywny lub apaliczny.

Przez jaki okres można korzystać z rehabilitacji domowej nieodpłatnie?

Czas trwania rehabilitacji w warunkach domowych dla jednego pacjenta to maksymalnie 80 dni w roku kalendarzowym i nie więcej niż 5 zabiegów w ciągu dnia. Jeżeli jest to uzasadnione względami medycznymi, to rehabilitacja domowa w ramach NFZ może zostać przedłużona.

Wtedy konieczna jest decyzja lekarza zlecającego zabiegi rehabilitacyjne, oraz pisemna zgoda dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ważne! Rehabilitacji w warunkach domowych nie można łączyć z świadczeniami w ramach hospicjum domowego.

Jakie są zalety rehabilitacji w warunkach domowych?

  • Bezpieczeństwo i komfort – rehabilitacja jest prowadzona w znanym pacjentowi otoczeniu, co może zwiększać jego wygodę i zapewniać poczucie bezpieczeństwa.
  • Dopasowany do potrzeb pacjenta plan rehabilitacji – indywidualny harmonogram fizjoterapii, który bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, może dawać bardzo dobrze i szybkie rezultaty.
  • Możliwość korzystania z rehabilitacji domowej w wybranych godzinach – jest to szczególnie ważne dla osób, które mają na przykład zobowiązania zawodowe i mogą korzystać z zajęć tylko w niektórych godzinach.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – pacjent nie musi ponosić kosztów dojechania do placówki medycznej, ani rezerwować sobie na to dodatkowego czasu.

Podsumowując, rehabilitacja w warunkach domowych, jest skierowana do szerokiej grupy pacjentów. Ma wiele zalet, więc warto zapytać o skierowanie swojego lekarza prowadzącego.

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email