W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych”. W jego ramach osoby z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności mogły skorzystać z rehabilitacji na NFZ bez skierowania. Program ten cieszył się na tyle dużym powodzeniem, że realizowany jest także w tym roku i prawdopodobnie zostanie przedłużony także na rok kolejny. Kto i kiedy może skorzystać z tego programu?
Na czym polega rehabilitacja w ramach NFZ bez skierowania?
Celem programu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami łatwiejszego dostępu do świadczeń medycznych i rehabilitacyjnych. Ma to ich zapewnić szybszy powrót do aktywności fizycznej i społecznej.
Program „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób Niepełnosprawnych” skierowany jest dla osób, które ukończyły 16 lat i dysponują zaświadczeniem o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Do uzyskania bezpłatnej rehabilitacji w ramach NFZ uprawniają także orzeczenia równoważne.
Aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji na NFZ, wystarczy zgłosić się do wybranego oddziału, który zgodził się świadczyć tego typu usługi. Można to zrobić bez konieczności przedstawiania skierowania od lekarza POZ. Pacjentów nie obowiązuje także rejonizacja – nie trzeba więc wybierać ośrodka koniecznie w miejscu zamieszkania, a każdy pacjent ma prawo swobodnego wyboru miejsca leczenia. Jest to bardzo dogodne szczególnie dla osób z mniejszych miejscowości, w których pobliżu żadna placówka rehabilitacyjna nie podpisała umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To także wyjście dla osób, które z różnych względów nie przebywają w swoim stałym miejscu zamieszkania.
W jaki sposób można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji NFZ?
Po zgłoszeniu się do placówki, w której wykonywana jest bezpłatna rehabilitacja bez skierowania, pacjent umawiany jest na konsultację z fizjoterapeutą. W jej trakcie przeprowadzany jest wywiad medyczny, na którym fizjoterapeuta zadecyduje o kwalifikacji kandydata do programu.
Placówki świadczące usługi bezpłatnej rehabilitacji NFZ bez skierowania nie mogą zakwalifikować osób, które:
- korzystają lub korzystały już z tego programu w innej placówce;
- korzystają z innych programów rehabilitacji, programów opieki długoterminowej lub opieki hospicyjnej w placówce, do której się zgłosiły;
- znajdują się w ostrej fazie choroby psychicznej lub uzależnienia.
Jeśli natomiast decyzja kwalifikacyjna jest pozytywna, już na pierwszej wizycie zostanie ustalony dostosowany do potrzeb osoby z niepełnosprawnością plan fizjoterapii. Przede wszystkim zostaną określone zakres oraz intensywność rehabilitacji bez skierowania.
W zależności od stopnia niepełnosprawności i wynikających z niej potrzeb, w ramach programu bezpłatnej rehabilitacji bez skierowania można skorzystać z:
- od 1 do 3 cykli terapeutycznych, które obejmują 10 dni zabiegowych;
- przynajmniej 2 wizyt terapeutycznych w trakcie jednego cyklu;
- do 5 zabiegów dziennie.
Fizjoterapeuta może zwiększyć liczbę cykli terapeutycznych o 2 kolejne, jeśli stwierdzi, że przyczynią się one do polepszenia efektów rehabilitacji. Może to jednak zrobić wyłącznie za zgodą dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ.
Gdzie można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji na NFZ bez skierowania?
Ze względu na ograniczone fundusze, z których finansowany jest program, bezpłatna rehabilitacja na NFZ bez skierowania nie jest prowadzona we wszystkich placówkach. Są one wyłaniane w postępowaniu konkursowym, którego wyniki ogłaszane są wraz z rozpoczęciem kolejnej edycji programu.
Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie ogłasza, w których placówkach można skorzystać z rehabilitacji na NFZ bez skierowania. Programem zarządza NFZ, w związku z czym listę dostępnych ośrodków rehabilitacyjnych można znaleźć na stronie internetowej wybranego oddziału wojewódzkiego. Informacje o tym, gdzie dostępna jest rehabilitacja w ramach NFZ, można też otrzymać telefonicznie.