Podjazdy

16 sierpnia 2021

Rampy i podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami. Ile kosztują i jakie formalności trzeba spełnić?

Rampa podjazdowa dla wózków inwalidzkich jest niezwykle przydatną konstrukcją, która pozwoli Ci prowadzić samodzielne i aktywne życie. Przed przystąpieniem do jej wykonania zapoznaj się jednak ze wszystkimi rodzajami dostępnych ramp, a także formalnościami i kosztami związanymi z jej wykonaniem. Sprawdź też, na jakie kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę.

Jakie wymogi muszą spełniać podjazdy dla niepełnosprawnych?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Wybudowanie podjazdu dla osób z niepełnosprawnością nie wymaga nadzoru UDT i koniecznych okresowych przeglądów oraz konserwacji. W związku z tym nie musisz ponosić wysokich kosztów utrzymania rampy. Nie będzie też konieczne pamiętanie o okresowych formalnościach.

Podjazd musi jednak spełniać wymogi prawa budowlanego.

  • Nachylenie rampy dla wózków inwalidzkich nie może być większe niż 6%. Należy więc przyjąć zasadę, że im większa jest wysokość bariery, tym dłuższa powinna być rampa.
  • Na każde 10 m pochyłości musi przypadać 1,5 m płaskiej powierzchni.
  • Podest przy drzwiach wejściowych musi umożliwiać łatwy wjazd do budynku. Pojedyncze drzwi powinny mieć minimum 90 cm szerokości.
  • Poręcze podjazdu dla osób z niepełnosprawnością powinny znajdować się na wysokości 85–90 cm, być zamontowane dwustronnie i wystawać poza pochylnię o 30 cm z każdej strony.
  • Minimalna szerokość podjazdu dla wózków to 120 cm.

Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim to, że podjazdy dla wózków inwalidzkich w praktyce prowadzą wyłącznie do pomieszczeń umiejscowionych blisko gruntu. Stosuje się je w domach jednorodzinnych lub w mieszkaniach, które znajdują się na parterze w bloku wielorodzinnym. Trudno wyobrazić sobie, by rampa prowadziła do mieszkania na pierwszym lub wyższym piętrze budynku.

 

Jakie formalności musisz spełnić?

Wykonanie podjazdu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością nie wymaga pozwolenia na budowę. Masz jednak obowiązek zgłosić zamiar budowy rampy do Wydziału Architektury miejscowego urzędu gminy lub starostwa powiatowego. Do zgłoszenia musisz dołączyć projekt architektoniczny opisujący wymiary i usytuowanie rampy, a także dokumenty potwierdzające prawo do gruntu oraz mapę geodezyjną rejonu budowy.

Co w sytuacji, jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym zarządzanym przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową? Oczywiście w pierwszej kolejności musisz wystąpić o określenie warunków wykonania podjazdu dla wózków inwalidzkich. W większości przypadków oznacza to także, że musisz nabyć prawo do gruntu, np. wydzierżawić go.

 

Kiedy warto wykonać podjazd dla osób z niepełnosprawnością?

Nie w każdym miejscu można wybudować rampę dla osób z niepełnosprawnością. Nie zawsze też będzie to najlepsza i najtańsza dostępna opcja. Najlepiej zrobisz, jeśli rozważysz wszystkie alternatywy i zdecydujesz, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

Jeśli różnica wysokości nie jest duża, możesz zdecydować się na założenie rozkładanej rampy dla wózków inwalidzkich. Jest to bardzo wygodna i tania opcja dla różnicy poziomów nie większej niż 30–50 cm. Ma też wiele innych zalet takich jak łatwy montaż, niski koszt i mobilność.

Możesz zdecydować się także na windę elektryczną lub platformę schodową. Są to jednak rozwiązania znacznie droższe i mniej praktyczne niż stałe lub mobilne podjazdy. Nie skorzystasz też z niego, jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym. Większość spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych po prostu nie pozwala na montaż tego typu rozwiązań, nawet jeśli konstrukcja budynku to umożliwia.

Za ich wyborem przemawia jednak fakt, iż mają one bardzo duży udźwig (nawet do 300 kg), dużą wysokość roboczą (do 2–2,5 m) i są łatwe w użytkowaniu. Windę elektryczną możesz z powodzeniem ustawić na zewnątrz – na przykład przy tarasie lub balkonie.

 

Ile kosztuje podjazd dla wózków inwalidzkich? Możesz skorzystać z dofinansowania PFRON

Niestety, koszty budowy stałego podjazdu dla wózków inwalidzkich nie są małe. Jeśli wystarczy Ci podjazd z jedną pochyłością (czyli taki, którego długość nie przekracza 10 m), to musisz liczyć się z wydatkiem mniej więcej 10 000 zł.

Większe stawki obowiązują natomiast dla podjazdów budowanych w miejscach, w których różnica między poziomami wynosi więcej niż 60–80 cm. Nie tylko są one większe, ale mają też bardziej skomplikowaną konstrukcję. Cena za taki podjazd najczęściej sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pomocą w sfinansowaniu podjazdu dla wózków inwalidzkich może być dofinansowanie z Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach programu „Likwidacja barier architektonicznych” możesz ubiegać się o pokrycie aż 80% kosztów budowy.

Wniosek możesz złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Do wniosku musisz dołączyć:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dokument potwierdzający zameldowanie w lokalu,
  • kosztorys,
  • projekt architektoniczny,
  • pozwolenie na wykonanie rampy (tylko w szczególnych przypadkach),
  • zgoda właściciela budynku / spółdzielni / wspólnoty mieszkaniowej.

Dofinansowanie z PFRON jest dużą pomocą w walce o zniesienie barier architektonicznych. Biorąc pod uwagę wysokie koszty wykonania podjazdu, naprawdę warto starać się o środki na jego budowę.

 

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email