Opieka wytchnieniowa stanowi wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pomoc polega na zapewnieniu opieki osobie niesamodzielnej. Dzięki temu, jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, mieć czas dla siebie lub realizować się w innych obszarach.
Co warto wiedzieć o tym sposobie wsparcia osób niepełnosprawnych? Ile godzin opieki wytchnieniowej opiekun może otrzymać w ciągu miesiąca? Jak wygląda świadczenie tego rodzaju usług? Kto może z nich skorzystać? Czy pomoc wytchnieniowa jest dodatkowo płatna i na jakich zasadach?
Co to jest opieka wytchnieniowa?
Członkowie rodziny osoby niepełnosprawnej przeznaczają wiele energii i czasu na opiekowanie się nią. Aby wspomóc opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę, powstał program rządowy. To forma pomocy społecznej.
Opieka wytchnieniowa polega na zapewnieniu opieki osobie niesamodzielnej. Wtedy jej opiekun będzie mógł odpocząć, pozałatwiać własne sprawy lub pójść do lekarza. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. Podpowiemy, kto może świadczyć usługę i kto zapewnia realizację programu Ministerstwa Rodziny.
Jakie są korzyści z opieki wytchnieniowej?
Jakie są zalety korzystania z opieki wytchnieniowej? Gdy opieka odbywa się w warunkach domowych, to wtedy plan dnia osoby starszej lub z niepełnosprawnością, nie zmienia się. To większy komfort dla podopiecznego.
Dodatkowo, gdy opiekuje się nim znany opiekun, to osoba chora ma poczucie bezpieczeństwo. Osoby, które świadczą usługi opieki wytchnieniowej są odpowiednio przygotowane do postępowania z starszymi. Umieją ich namówić do podejmowania aktywności fizycznej, oraz do stosowania korzystnej dla ich zdrowia diety.
Gdy opiekun faktyczny może skorzystać z profesjonalnej opieki nad swoim podopiecznym, to ma świadomość, że pozostawia go w dobrych rękach. Może spokojnie iść, żeby pozałatwiać swoje zaległe sprawy i wie, że nic złego, czy nieprzewidzianego się nie wydarzy.
Osoba sprawująca opiekę na co dzień nad osobą z niepełnosprawnością, tak samo, jak każdy inny człowiek potrzebuje odpoczynku. Dzięki temu, może odzyskać siły do dalszego opiekowania się kimś niesamodzielnym.
Opieka wytchnieniowa ma na celu zapewnienie osobom opiekującym się czas na życie towarzyskie, naukę, zadbanie o własne zdrowie, czy realizowanie pasji. Usługa wytchnieniowa jest niezwykle potrzebna rodzinom osób z niepełnosprawnościami.
Jakie usługi są oferowane w ramach opieki wytchnieniowej?
Opieka wytchnieniowa obejmuje między innymi zajmowanie się osobami w starszym wieku. Może się odnosić zarówno do opieki domowej, jak i pobyty w specjalnie do tego przeznaczonych ośrodkach.
Opieka wytchnieniowa może również odnosić się do osób z niepełnosprawnościami. Polega na tymczasowym przekazaniu opieki wykwalifikowanym osobom. Może być świadczona w domu lub w ośrodkach opieki. Zazwyczaj nie przekracza kilku dni.
Poza fizycznym wsparciem, opieka wytchnieniowa może też dotyczyć pomocy psychologicznej i emocjonalnej. Opiekunowie z ramach tego programu rządowego mają prawo do korzystania z poradnictwa, grup wsparcia, warsztatów edukacyjnych czy terapii indywidualnej.
Opiekowanie się członkiem rodziny, który jest przewlekle, a często nieuleczalnie chory, jest bardzo stresujące. Dlatego tak ważne jest wtedy wsparcie psychologa.
Dla kogo jest przeznaczona opieka wytchnieniowa?
Z opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Usługi opieki wytchnieniowej przyznawane są w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o którym mowa wyżej, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawującą całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Jak znaleźć odpowiedniego dostawcę opieki wytchnieniowej?
Opieka wytchnieniowa jest jedynie na określony czas, na przykład na weekend lub na kilka dni. Stanowi ona zastępstwo dla faktycznego opiekuna osoby z niepełnosprawnością.
Opiekun może z niej skorzystać w momencie, gdy wydarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja, gdy gdy czuje się przemęczony. Wtedy powiat konkretnej placówki udostępnia wyznaczone osoby do opieki w formie usług opiekuńczych, oraz usług specjalistycznych.
Usługa opieki wytchnieniowej może być świadczona w:
- miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami,
- dziennych ośrodku wsparcia,
- zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych,
- placówkach opieki całodobowej,
- ośrodkach urlopowych,
- jednostkach systemu oświaty.
Tego rodzaju opieką osób starszych lub z niepełnosprawnościami zajmują się wykwalifikowane opiekunki środowiskowe.
Jaki wymiar godzin przysługuje na opiekę wytchnieniową?
Opiekunowi faktycznemu osoby z niepełnosprawnościami przysługuje:
- 240 godzin opieki w ramach pobytu dziennego,
- 14 dni opieki w ramach pobytu całodobowego,
- 20 godzin opieki świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.