RC - leczenie odleżyn

22 sierpnia 2023

Odleżyny – jak im zapobiegać?

Odleżyny to bardzo poważny problem dla wszystkich osób, które są unieruchomione czasowo lub stale. Najczęściej są to pacjenci z niepełnosprawnościami, po zabiegach operacyjnych, sparaliżowane lub w starszym wieku z demencją.

Leczenie ran powstających w wyniku odleżyn nie jest proste. Dlatego o wiele lepiej jest im zapobiegać. Co to są odleżyny i w jaki sposób powstają? Jak im zapobiegać? Jakie są sposoby leczenia odleżyn? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych znajdziesz w artykule poniżej. Zaczynamy!

Co to są odleżyny?

Odleżyna to ograniczona martwica tkanek. Powstaje w wyniku zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub bardzo częstym uciskiem na ciało osoby chorej, w tym na naczynia żylne i tętnicze.

Odleżyny mogą odnosić się wyłącznie do naskórka, ale w poważniejszych przypadkach do całej grubości skóry, tkanki podskórnej, mięśni, a nawet kości. Wokół odleżyny zazwyczaj wytwarza się stan zapalny. Powstają również zachyłki z wydzieliną ropną. Mogą sięgać w różnych kierunkach, czasami na dużą głębokość.

U osób obłożnie chorych lub tych, które mają problem z poruszaniem się, dochodzi najpierw do zaburzeń krążenia krwi. Następnie do obumarcia komórek, martwicy tkanek i o owrzodzeń.

Miejsca występowania odleżyn to te, które są narażone na największy ucisk. Dlatego, jeżeli konkretny pacjent leży na plecach, to odleżyny mogą się pojawić w takich miejscach, jak: pośladki (okolice kości guzicznej i krzyżowej), pięty, łopatki, odcinek ciała wzdłuż kręgosłupa.

Natomiast u osób, które na co dzień leżą na boku, odleżyny mogą występować na przykład:     w okolicach stawu biodrowego, po wewnętrznej stronie kolan, na kostkach nóg, czy na małżowinach usznych.

Gdy osoba na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, to odleżyny mogą występować u niej w okolicy kości ogonowej, guzów kulszowych, pod kolanami, w okolicy pięt, czy na łopatkach.

Jakie są czynniki ryzyka powstawania odleżyn?

Istnieje bardzo wiele czynników ryzyka występowania odleżyn. Jednym z nich mogą być schorzenia neuropatyczne, które prowadzą do zaburzeń odczuwania bólu. Osoba, która cierpi na neuropatię, może nie mieć świadomości, że na jedną z jej części ciała wywierany jest zbyt duży ucisk. To prowadzi do powstawania trudno gojących się ran.

Drugi czynnik to zaburzenia krążenia, które prowadzą do niedostatecznego przepływu krwi w różnych częściach ciała. Może je powodować na przykład choroba tętnic obwodowych (PAD) lub przewlekła niewydolność żylna.

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem występowania odleżyn jest wiek pacjenta. Wyjątkowo narażone na nie są niemowlęta oraz osoby w podeszłym wieku. Obie te grupy osób mają ograniczoną mobilność i przez długi czas są zmuszone do przebywania w jednej pozycji. U noworodków występuje natomiast zwiększona wrażliwość i podatność tkanek na uszkodzenia.

Odleżyny mogą być spowodowane również przez niedożywienie. Mamy tutaj na myśli to, że taki organizm o wiele wolniej się regeneruje, ponieważ brakuje mu składników odżywczych, białek oraz minerałów. Niedożywienie może również prowadzić do ograniczenia mobilności ruchowej i do zaniku mięśni.

Do przyczyn powstawania odleżyn musimy jeszcze dołączyć schorzenia skóry, które powodują jej zaczerwienienie, zasinienie, rogowacenie lub łuszczenie. W takim przypadku często trudno jest odróżnić odleżynę lub objawów innej choroby, w szczególności w pierwszym jej stadium.

Ostatnią przyczyną powstawania odleżyn może być nietrzymanie moczu. Może ona wynikać z zaburzeń neurologicznych lub z przebytych zabiegów.

Nietrzymanie moczu może prowadzić do takich symptomów, jak: podrażnienie, wysypka, czy miejscowe zapalenie skóry. Przy leczeniu odleżyn niezwykle istotne jest właściwe zdiagnozowanie przyczyn ich powstawania.

Jak zapobiegać odleżynom?

W profilaktyce przeciwodleżynowej najważniejszym elementem jest dbanie o częste zmiany pozycji osoby chorej. W ten sposób można ją ochronić przed stałym i nadmiernym uciskiem. Aby uniknąć problemów z krążeniem, należy zmieniać pozycję chorego maksymalnie co dwie godziny.

Drugim sposobem jest stosowanie poduszek lub krążków przeciwodleżynowych, które pobudzają mikrokrążenie. Poprawiają ukrwienie skóry i wzmacniają ją. Poduszki przeciwodleżynowe, które są wypełnione gryką, to bardzo dobry wybór dla wszystkich alergików. Skutecznie hamują rozwijanie się bakterii i roztoczy.

Dbają również o prawidłową cyrkulację powietrza i jego dostęp do miejsca, w którym w przyszłości może pojawić się odleżyna. To jeszcze nie wszystkie sposoby.

Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja osoby chorej. Warto zapewnić jej nie tylko codzienną higienę, ale również stosować kremy ochronne, które działają wzmacniająco na skórę. Dodatkowo sprawiają, że jest mniejsze ryzyko występowania podrażnień i odparzeń.

Podsumowując, odleżyny są bolesnymi ranami, które bardzo trudno jest wyleczyć. Dlatego lepiej jest skoncentrować się na działaniach profilaktycznych.

Aby zmniejszyć ryzyko występowania odleżyn należy odpowiednio troszczyć się o skórę osoby obłożnie chorej, często zmieniać jej pozycję i stosować sprzęt przeciwodleżynowy. Warto zatroszczyć się również o bogatą w składniki odżywcze dietę.

Jeżeli ten temat jest dla Państwa interesujący to odsyłamy do naszego sklepu, gdzie można bezpłatnie pobrać poradnik w formie e-booka dotyczący odleżyn.

 

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email