Czy wiesz, że od tego, jak podejdziesz do rehabilitacji, jak często będziesz trenował, masował, ćwiczył i rozciągał mięśnie w kikucie, zależy Twoja sprawność i termin powrotu do zdrowia? Chociaż wydaje Ci się teraz, że tyle, ile udało się zrobić w szpitalu to już maksimum Twoich możliwości, jesteś w błędzie. Walka o powrót do sprawności dopiero się zaczyna! Niezależnie od tego, czy straciłeś kończynę w wyniku wypadku, choroby wrodzonej, nagłego pogorszenia się stanu zdrowia (cukrzyca, miażdżyca, sepsa, nowotwór) postępowanie jest podobne. W pierwszym etapie jest to leczenie szpitalne, które ma Cię przygotować do opuszczenia placówki, zabezpieczyć kikut przed zakażeniem, jakimiś nieprawidłowościami funkcjonalnymi i, jeżeli tylko zdecydowałeś się na podjęcie psychoterapii, wzmocnić Twoje poczucie własnej wartości, zbudować Ciebie na nowo. Teraz wszystko zależy od Ciebie. Chcemy, abyś cieszył się sprawnością, samodzielnością, niezależnością i pewnością siebie, dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym zdradzamy trzy podstawowe kroki, które przybliżą Cię do nowego życia, wysokiej jakości protezy, spełnienia marzeń i wielu niesamowitych doświadczeń, jakie jeszcze przed Tobą.
Rehabilitacja po amputacji kończyny
Pierwsze ćwiczenia powinieneś wykonywać pod okiem lekarza i rehabilitanta jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Oczywiście, po jego opuszczeniu nie możesz pomijać tego aspektu, bo zahamujesz proces rozciągania mięśni, zapobiegania przykurczom, zakrzepom, ale też minimalizowania tzw. bólu fantomowego. Postaraj się o skierowanie na długotrwałą rehabilitację w ośrodku lub w domu, turnus rehabilitacyjny i wszelkiego rodzaju zabiegi rekomendowane po amputacji kończyny. Poza ćwiczeniami usprawniającymi i wydolnościowymi przywracającymi lokomocję, bardzo ważne jest nauczenie się na nowo wykonywania obowiązków domowych, pielęgnacji ciała i dbania o higienę bez pomocy innych. Nie zawsze będzie to możliwe, ale systematyczne ćwiczenia i szukanie rozwiązań przyśpieszy ten proces, który jest ważny nie tylko dla ciała, ale też ducha i komfortu psychicznego.
Pielęgnacja i hartowanie kikuta
W pierwszych tygodniach po zabiegu kończyna będzie tkliwa, podrażniona, bardzo delikatna. To normalne i ten okres jest nieunikniony. To czas na głaskanie, masaże naprzemienne zimną i ciepłą wodą oraz bardzo delikatny dotyk. Jeżeli tylko rana się wygoi, a Ty dostaniesz tzw. „zielone światło“ od lekarza, możesz zacząć hartowanie kikuta, Czym jest? To wszelkiego rodzaju dotykanie, ugniatanie, poklepywanie, szorowanie, masowanie kikuta ręki lub nogi tak, aby go wzmocnić i wyzbyć się tej nadmiernej tkliwości. Tym, co musisz zrobić jest akceptacja upływającego czasu. Nie jesteś w stanie w dwa dni czy tydzień całkowicie pozbyć się bólu, uczucia ściągnięcia, pieczenia czy nadwrażliwości na dotyk i zmianę temperatury. To wszystko przyjdzie z czasem i regularnymi zabiegami z pomocą przedmiotów o różnej fakturze poczynając od miękkich kocyków i szmatek, aż do szorstkich, grubych ręczników. Poprzez regularne obwiązywanie, bandażowanie kikuta ten zmniejszy się, uformuje w stożek, a opuchlizna zejdzie. To bardzo ważna czynność, dlatego mamy nadzieje, że lekarz, fizjoterapeuta lub ktoś z personelu nauczył Cię odpowiednio bandażować kończynę.
Proteza kończyny
Nie każdy decyduje się na protezę tymczasową. Zdarza się, że po próbnej pacjenci decydują się ją odstawić na krótszy czas lub dożywotnio. My jednak zachęcamy do spróbowania i podjęcia starań o protezę ręki lub protezę nogi, które pozwolą znowu chodzić lub swobodnie wykonywać obowiązki domowe. Obecnie większość pacjentów decyduje się na samym początku na protezę na ostatecznych podzespołach, a jedyną częścią tymczasową jest lej, który jest wymieniany wraz ze zmianą obwodów kikuta. Cały proces zaczyna się od wniosku od specjalisty (np. ortopedy) na zaopatrzenie ortopedyczne. Z wnioskiem tym możesz zgłosić się do PFRON i PCPR/MOPS z prośba o pomoc w sfinansowaniu zakupu protezy. Jest to też wskazanie dla pracowni ortopedycznej, że taka proteza będzie wykonywana. Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów i potwierdzeń deklaracji finansowania zakupu, zgłoś się do producentów sprzętu ortopedycznego i sklepów z zaopatrzeniem ortopedycznym. W całym kraju jest ich całkiem sporo, dlatego ostateczną decyzję pozostawiamy Tobie. Możesz się kierować odległością od miejsca zamieszkania, ocenami na Google lub doświadczeniem poznanych w szpitalu osób (personelu medycznego lub pacjentów). W gabinecie zostanie pobrana miara – czy to za pomocą odlewu gipsowego, na którym bazowano od kilkudziesięciu lat, albo projektu 3D, który jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, a który minimalizuje konieczność dotykania kikuta (być może jeszcze wrażliwego po zabiegu amputacji). Przygotowanie całej protezy może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Oczekiwanie może być też podyktowane koniecznością zamówienia pozostałych podzespołów od zagranicznych producentów. Gdy protetycy zmontują już pierwszy model Twojej protezy, z pewnością zostaniesz zaproszony na miarę. To wtedy wykonywane są ostatnie szlify i poprawki, korekty ustawienia osi lej-kolano-stopa czy lej-łokieć-nadgarstek. Gdy zatwierdzisz odbiór pierwszej protezy, ta będzie Ci towarzyszyła od kilku miesięcy do kilku lat. Wówczas kikut się przyzwyczaja do ucisku, osiąga ostateczny kształt i nabywa wytrzymałości, a Ty możesz wrócić do codziennych obowiązków zawodowych, domowych, życiowej aktywności i życia towarzyskiego, które być może zawiesiłeś na czas starań o protezę. Ten okres użytkowania możesz wykorzystać na poznanie własnych oczekiwań i dostrzeganie niektórych wrażliwszych miejsc, o które warto zadbać na fizjoterapii.
Jeżeli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie o to, co należy zrobić po amputacji nogi? Jak się o siebie zatroszczyć? Jakie kroki podjąć? Odpowiedzielibyśmy, że kompleksową pomoc uzyskasz ze strony RehaCompleks. Jest to profesjonalny program wsparcia obejmujący zarówno pomoc fizjoterapeutyczną, psychologiczną, bezpośrednie wsparcie menadżera rehabilitacji, jak i wskazówki dotyczące protezowania. Jeżeli więc liczysz na pełną pomoc ze strony wyszkolonej kadry, skontaktuj się z nami kontakt REHACOMPLEKS.