RC - urazy wypadek

25 kwietnia 2022

Najczęstsze urazy po wypadku samochodowym – kręgosłup, klatka piersiowa i kończyny

Codziennie dochodzi do kilkudziesięciu zdarzeń drogowych i wypadków. Na ich skutek życie traci nawet kilkanaście osób. Ci, którzy przeżyją często borykają się z urazami ciała, ranami i długotrwałą rehabilitacją. Oczywiście, wszystkim nam zależy, aby było ich jak najmniej, ale ilość przybywających środków transportu, użytkowników drogowych, pieszych oraz bodźców, które nas rozpraszają sprawiają, że liczba wypadków utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jakie urazy po wypadku są najczęstsze? Czy zawsze występują bezpośrednio po zdarzeniu? Jakie objawy powinny Cię zaalarmować?

 

Urazy kręgosłupa i głowy – konsekwencje wypadków komunikacyjnych

 

Huk, pisk opon, odgłos zginanej blachy samochodu. Gwałtownie odchylasz głowę do tyłu, a siła wypadku od razu powraca do poprzedniej pozycji. To mocne uderzenie i szybka zmiana ułożenia głowy sprawia, że dochodzi do uszkodzenia mięśni, krążków międzykręgowych, nerwów lub ścięgien okolicy szyi. Ten ból zwany „smagnięcie biczem“ (ang. Whiplash) może się pojawić w następstwie wypadku, i trwać tylko chwilę lub… całe życie. Ale kręgi szyjne to nie jedyne partie kręgosłupa, które mogą ulec uszkodzeniu. Bardzo często poszkodowani skarżą się na bóle w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Wszystkim im może towarzyszyć wstrząs, uszkodzenie rdzenia kręgowego i mózgu, a także narządów wewnętrznych. Koniecznym jest omówienie uszkodzenia rdzenia kręgowego, do którego może dojść w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale i innych (upadek ze schodów, skok na głowę do wody). Jego objawy to silny ból, utrata przytomności i najczęściej brak czucia w miejscu uszkodzenia i w dół ciała. Można cierpieć na całkowite uszkodzenie, gdy tracimy czucie bólu, dotyku, ułożenia czy temperatury, uszkodzenie z niedowładami znacznego stopnia lub mniejszego, ale również takie, które nie daje objawów neurologicznych.

Głowa i kręgosłup to dwa punkty zapalne, dlatego warto się im przyjrzeć dociekliwie. Najpoważniejszym urazem w obrębie głowy jest krwiak mózgu. Jego konsekwencją może być wysokie ciśnienie tętnicze, silne bóle głowy, a nawet wymioty. Wszystko to stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Oczywiście, są urazy równie poważne, ale nieprowadzące bezpośrednio do zgonu. Jednym z takich urazów jest wstrząs mózgu.

 

Uszkodzenia klatki piersiowej po wypadku

 

Mocne uderzenie i szarpnięcie pasów bezpieczeństwa może doprowadzić do poważnych stłuczeń i urazów klatki piersiowej. Silne uderzenie w tors prowadzi do krwotoku wewnętrznego, stłuczenia płuc, niewydolności oddechowej czy uszkodzenia ośrodkowego układu oddechowego. Złamane żebro prowadzi do narastającego bólu, trudności z oddychaniem i poruszaniem się. Złamany mostek i żebra zdarzają się nie tylko w konsekwencji samego wypadku, ale też akcji reanimacyjnej. Przy poważniejszych urazach może dojść do wybroczyn w gałce ocznej, które mogą prowadzić do wylewu krwi do mózgu. Nie bagatelizuj pojawiających się krwiaków na śluzówce!

 

Złamania, skręcenia i inne uszkodzenia kończyn

 

W wypadkach zdarza się, że urazom ulegają kończyny, zarówno górne, jak i dolne. W momencie uderzenia naturalnym odruchem jest zasłonięcie głowy i „staranowania“ przeszkód. Dlatego to właśnie kończyny są narażone na obrażenia. Ich skutkiem może być drętwienie, mrowienie oraz ogólne osłabienie siły mięśniowej w kończynach. Bardzo często dochodzi do złamań, skręceń oraz zmiażdżeń. Niestety, najgorszą konsekwencją urazu kończyn jest ich amputacja, do której dochodzi na miejscu wypadku lub w szpitalu, gdy obrażenia są na tyle zaawansowane, że amputacja jest jedynym sposobem na ratunek zdrowia i życia pacjenta.

 

Jakie urazy po wypadku samochodowym są odczuwalne po dłuższym czasie?

 

Zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle głowy to charakterystyczne dolegliwości dla uszkodzenia odcinka szyjnego. Mogą pojawić się tuż po zdarzeniu, ale niekoniecznie! Gdy minie adrenalina i szok może minąć kilka, a nawet kilkanaście godzin. Zdarza się, że poszkodowani zgłaszają się do lekarza dopiero 2-5-7 dni po kolizji / wypadku. Jeżeli więc czujesz się niepewnie, koniecznie zgłoś się do lekarza, nawet jeżeli minęło kilka dni!

Utrata przytomności, silny ból głowy, mdłości, zaburzenia widzenia (nieostry wzrok), niepamięć to jedne z objawów uszkodzenia głowy, a wśród nich może być wstrząs mózgu. Jeżeli wystąpią u Ciebie drgawki kończyn, może to wskazywać na krwawienie wewnątrzczaszkowe. Dlatego nie lekceważ swojego samopoczucia tuż po wypadku i kilkadziesiąt godzin po.

PTSD czyli zespół stresu pourazowego również jest konsekwencją wypadku, która może pojawić się w późniejszym czasie. Mogą to być oczywiste objawy – niechęć do kierowania pojazdem, poruszania się komunikacją miejską, unikanie wychodzenia z domu, ale też objawy psychosomatyczne – bóle głowy, mdłości na myśl o podróży.

 

Pamiętaj, że w wyniku wypadku możesz stracić zdrowie na pewien okres lub trwale, ale w żadnym z tych przypadków nie jesteś sam. RehaCompleks zapewnia kompleksową pomoc – nie tylko pomoc z zakresu oceny szkody, potrzebnej do dochodzenia odszkodowania, przygotowania planu działania oraz doboru sprzętu ortopedycznego. Naszym celem jest działanie wielotorowe, dlatego poza rehabilitacją medyczną, zapewniamy rehabilitację psychologiczną, społeczną oraz zawodową. Dzięki temu Twój powrót do zdrowia nastąpi szybciej.

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email