zdjęcie nr 7_1620x1080

29 października 2018

Nagły wypadek i tracisz sprawność – jak sobie z tym poradzić

Nagły wypadek, na skutek którego tracimy sprawność zawsze jest szokiem. Pojawiają się pytania o przyszłość – jak sobie poradzić? z czego teraz będę żył? czy mogę wrócić do pracy? Czy nadal mogę uprawiać sport? Z biegiem czasu każdy znajdzie odpowiedź, ale będzie to wymagało wiele czasu na przeszukiwanie mnóstwa stron internetowych, wielu rozmów z ludźmi, odwiedzenia kilku instytucji.

Dlatego najlepiej od razu zwrócić się o pomoc do organizacji lub firm, które specjalizują się w udzielaniu takich informacji. Z pewnością w Twojej okolicy znajduje się kilka fundacji lub stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli jednak mieszkasz w bardzo małej miejscowości to może się zdarzyć, że taką fundację znajdziesz w najbliższym dużym mieście. Wówczas rozważ fundację działającą na poziomie ogólnokrajowym – wszystkie formalności załatwisz korespondencyjnie.

Co mogą dla Ciebie zrobić fundacje? Przede wszystkim część z nich udostępni Ci konto do zbiórek. Zwróć jednak uwagę żeby zbierane środki były przypisane do Twojego subkonta, a nie wpływały na cele ogólne. W ten sposób będziesz mógł wykorzystać zebrane środki na rehabilitację czy zakup wózka. Sprawdź też w jakiej wysokości pobierana jest opłata za prowadzenie takiego rachunku (nazywana często opłatą administracyjną). Pamiętaj, że to całkiem normalne, że fundacje pobierają opłaty – w końcu muszą opłacić biuro, telefony, przelewy i wypłaty dla pracowników. Grunt, żeby ta opłata nie była zbyt wysoka.

Część fundacji ma status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), co umożliwia zbieranie środków z 1% podatku przy rozliczeniu rocznym. To bardzo dobre rozwiązanie ponieważ każda rozliczająca się osoba może przekazać pieniądze na wybraną przez siebie organizację lub nawet konkretnego podopiecznego. Z roku na rok Polacy coraz więcej pieniędzy ze swojego podatku przekazują na rzecz OPP. Niestety takie rozwiązanie ma też swoją wadę – to pomoc perspektywiczna. Dlaczego? Ponieważ rozliczeń dokonujemy od stycznia do końca kwietnia, a urzędy skarbowe przekazują dane do fundacji w okolicach października. Żeby było łatwiej to podam Wam przykład: macie wypadek w maju. To oznacza, że w tym samym roku już nie zbierzecie pieniędzy. Zaczniecie to robić od stycznia do końca kwietnia przyszłego roku, a faktycznie z pieniędzy będziecie mogli korzystać dopiero w październiku, czyli siedemnaście miesięcy od wypadku. To trochę długo. Dlatego uważam, ze na zbieranie pieniędzy z 1% należy patrzeć długofalowo.

Co zatem robić przez te kilka lub kilkanaście miesięcy zanim będziesz mógł korzystać z pieniędzy z 1% podatku? Przede wszystkim zwrócić się do fundacji z prośbą o pomoc w zorganizowaniu zbiórki w internecie lub takiej całkiem tradycyjnej z puszkami. Oczywiście musisz też uruchomić swoje kontakty wśród rodziny i znajomych. Pamiętaj, że przyszłość zależy przede wszystkim od Ciebie i Twojego zaangażowania.

Kolejnym krokiem, ale możesz to zrobić jednocześnie jest poszukanie profesjonalnego doradcy, który przeprowadzi cię przez ten trudny okres. Jest to to o tyle ważne, że ty jesteś w takiej sytuacji pierwszy raz. Doradca pomógł już wielu osobom takim jak ty i dla niego określenie twoich potrzeb, wyszukanie najlepszej rehabilitacji, znalezienie odpowiedniego wózka czy podpowiedzenie jak poradzić sobie na wózku mieszkając w bloku bez windy jest praktycznie codziennością. Duża część doradców ma również wiedzę w zakresie znalezienia środków na finansowanie Twoich potrzeb. Wystarczy im zaufać. To nie jest jeszcze zawód popularny w Polsce, dlatego ich znalezienie nie jest tak łatwe jak fundacji. Część ośrodków medycznych i samych fundacji współpracuje z takimi doradcami.

Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami.

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email