Mieszkania treningowe

03 sierpnia 2023

Mieszkania treningowe – czym są i kto może z nich korzystać?

Mieszkania treningowe są przeznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Te mieszkania są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości ruchowych mieszkańców. Zapewniają im bezpieczne i komfortowe warunki do życia, oraz uczą samodzielności.

Jakie są zalety mieszkań treningowych dla osób z niepełnosprawnościami?

Przede wszystkim, są dostępne i bezbarierowe. Zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby zapewnić bardzo łatwy dostęp. Mogą po nich bez problemu poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich lub z ograniczoną sprawnością ruchową. Nie ma w nich żadnych barier architektonicznych w postaci na przykład progów, czy wąskich drzwi.

Drugim, bardzo ważnym elementem mieszkań treningowych jest ergonomiczne wyposażenie. Zostały urządzone w taki sposób, żeby były jak najbardziej funkcjonalne i odpowiednie dla osób z różnymi typami niepełnosprawności. W mieszkaniu treningowym, może się znaleźć na przykład sprzęt do ćwiczeń, czy antypoślizgowe podłogi. Materiały wykończeniowe w przypadku osób z niepełnosprawnościami, powinny być łatwe do utrzymania w czystości.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że mieszkanie treningowe to wygodna przestrzeń. Osoby z niepełnosprawnościami, powinny się w niej czuć swobodnie. Tak, jak we własnym domu, bo wtedy łatwiej im będzie w jak największym stopniu zawalczyć o samodzielność. W mieszkaniu treningowym często każda osoba ma swojego asystenta, z którego pomocy może w razie potrzeby skorzystać. Oczywiście tylko przy tych czynnościach, których naprawdę nie może sama wykonać.

Pozostałe zajęcia w mieszkaniach treningowych

Często osoby z niepełnosprawnościami poza możliwością samodzielnego mieszkania, mogą też skorzystać z innego rodzaju pomocy. Mamy tutaj na myśli, na przykład spotkania z dietetykiem lub z psychologiem. Wszystko po to, aby samodzielnie życie w przyszłości było jak najprostsze i najbardziej komfortowe.

Kolejną ważną zaletą mieszkania treningowego, jest to, że często znajduje się w nim sala do ćwiczeń. Odbywają się w niej zajęcia z fizjoterapeutą lub z instruktorem niezależnego życia. Dzięki niej, osoby z niepełnosprawnościami, mogą swobodnie trenować i poprawiać swoją sprawność. Podczas pobytu w mieszkaniach treningowych osoba z niepełnosprawnością uczy się wykonywania podstawowych, codziennych czynności. Możemy wśród nich wymienić na przykład przesiadanie się na wózek inwalidzki, korzystanie z toalety, przygotowywanie posiłków, czy poruszanie się na wózku na zewnątrz. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ polskie ulice są pełne barier architektonicznych, z którymi osoby z niepełnosprawnościami muszą sobie radzić.

W mieszkaniach treningowych czasami są organizowane również zajęcia sportowe, takie jak na przykład: koszykówka, rugby, czy tenis stołowy, szermierka, basen. Sport jest jedną z wielu form rehabilitacji. Pozwala nie tylko zwiększyć ogólną sprawność, ale też odkryć pasję i poprawić samopoczucie psychiczne.

W mieszkaniach treningowych często organizowane są również zajęcia z nauki jazdy samochodem. Na nich poza opanowaniem techniki prowadzenia auta, osoba z niepełnosprawnością, może się też nauczyć przesiadania z wózka na fotel samochodowy i spowrotem.

Każda osoba z niepełnosprawnością, która tego potrzebuje ma przydzielonego asystenta. Jego zadaniem jest pomoc w codziennych czynnościach, na przykład w umyciu się, czy w korzystaniu z toalety. Asystent osoby z niepełnosprawnością często wspiera ją również, gdy musi załatwić jakieś sprawy ,,na mieście”, na przykład spotkać się ze znajomymi, iść do lekarza, czy dostać się do urzędu.

Kto może starać się o mieszkanie treningowe?

Najważniejsze warunki to ukończenie 18 roku życia, oraz trudna sytuacja życiowa. Może ona wynikać nie tylko z niepełnosprawności, ale również z zaawansowanego wieku, czy choroby. Osoba ubiegająca się o mieszkanie treningowe nie może wymagać całodobowej opieki.

Mieszkanie treningowe może być przeznaczone, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, okręgowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich.

Ważne zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Najważniejsza zmiana polega na tym, że więcej podmiotów będzie mogło teraz prowadzić mieszkania treningowe i wspomagane.  Od 28 lipca 2023 roku mieszkania treningowe i wspomagane może prowadzić każda jednostka organizacyjna pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i np. spółdzielnie socjalne oraz inne podmioty, które prowadzą działalność w zakresie pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dzięki temu, mieszkania treningowe staną się bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Strategia rozwoju usług społecznych zakłada, że w ciągu 10 lat ma powstać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań treningowych i wspomaganych.  Obecnie w całej Polsce jest 1475 takich mieszkań z zaledwie 4 454 mieszkańcami.

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email