Seksualnośść po URK

25 sierpnia 2022

Męskim okiem – seksualność po urazie rdzenia kręgowego

Dostałeś diagnozę uraz rdzenia kręgowego i tysiące myśli pojawia się w Twojej głowie? Wiele niewiadomych, strach, stres, bezsilność to emocje, które Ci towarzyszą na tej początkowej drodze do sprawności. Jeżeli borykasz się z brakiem czucia w kończynach, nietrzymaniem moczu, ale też obserwujesz braku wrażliwości na dotyk, to również sfera seksualna może być dla Ciebie wielką zagadką. Możesz się zastanawiać, jak wrócić do sprawności seksualnej po urazie rdzenia?  Czy będę mógł uprawiać seks? Chciałbym zostać ojcem – czy to w ogóle możliwe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z Rafałem Mikołajczykiem, parakolarzem po urazie rdzenia.

 

Skutki urazu rdzenia – jak wpływają na seksualność?

Po urazie rdzenia możesz cierpieć na tetraplegię lub paraplegię czyli paraliż dolnej części ciała lub wszystkich czterech kończyn. Nawet podstawowe czynności mogą być wyzwaniem w pierwszej fazie powrotu do zdrowia, ale dzięki rehabilitacji, o której możesz przeczytać we wpisie „Rehabilitacja urazu rdzenia kręgowego” i „Rehabilitacja po urazie rdzenia kręgowego – wywiad z fizjoterapeutą, Jakubem Kraszewskim”, możesz dążyć do większej sprawności i samodzielności. Poza kończynami prawdopodobnie dotyka Cię brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi. To może być zawstydzające, krępujące i zniechęcać Cię do czynności seksualnych, ale im szybciej to zaakceptujesz, tym szybciej rozpoczniesz szczęśliwe pożycie seksualne. Jak zminimalizować ryzyko „wpadki”? Dobrze jest przestrzegać regularnych godzin wypróżniania, a w przypadku używania cewnika, na czas stosunku można go przykleić taśmą aby nie przeszkadzał i jednocześnie nie uległ uszkodzeniu. Oprócz tego, wielu mężczyzn cierpi na zaburzenia erekcji, brak wytrysku, ale też znacznie obniżyć płodność (tylko 10% mężczyzn po urazie rdzenia jest płodnych). Dzieje się tak, ze względu na uszkodzenia receptorów – ośrodek erekcji psychogennej (bodźce wzrokowe, słuchowe, zapachowe) znajduje się na odcinku Th11-L2, zaś ośrodek erekcji odruchowej  (dotykowej) na odcinkach S2-S4. To wszystko wpływa na funkcje seksualne osób po urazie rdzenia.

 

Aktywność seksualna mężczyzn po urazie rdzenia

Twoje życie się zmieniło i wiele rzeczy, czynności musisz się uczyć na nowo. Tak jest z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, z pokonywaniem schodów, transporcie komunikacją miejską czy nawet prywatnym samochodem. Poza powrotem do życia społecznego, zawodowego i aktywnego, chciałbyś poznać na nowo swoją seksualność, ale tutaj pojawia się szereg pytań. Czy można uprawiać seks nie czując nic od pasa lub szyi w dół? Czy sprostasz oczekiwaniom partnerki? Czy seks będzie dla Ciebie przyjemnością? Zamiast się tym zamartwiać i szukać argumentów, dlaczego miałbyś już nigdy nie uprawiać seksu, zastanów się w jakiej szczęśliwej grupie jesteś! Możesz przeżyć kolejny „pierwszy raz”! Czy takie podejście nie jest budujące i podtrzymujące na duchu? Pierwsze co musisz zrobić, to poznać swój własny organizm, aby nauczyć się go kontrolować na tyle, ile się da, aby wiedzieć, jaki rodzaj dotyku możesz odczuwać. Czy wiesz, że strefy erogenne po wypadku się zmieniają? Możesz zdecydowanie bardziej odczuwać pieszczoty uszu niż stref intymnych.

„Twoja niepełnosprawność nie powinna ograniczać twoich potrzeb seksualnych, a poznanie własnego organizmu to etap w drodze do sukcesu, jakim jest odczuwanie satysfakcji seksualnej” – Rafał Mikołajczyk, parakolarz, autor Poradnika dla osób po urazie rdzenia.

Trzeba przyznać, że choć potrzeby seksualne mogą pozostać niezmienione, to zmieniają się możliwości fizyczne, ruchowe. Z tego powodu, trzeba znaleźć takie pozycje w łóżku, które będą możliwe do zrealizowania, ale też satysfakcjonujące obie strony. Tutaj wszystko zależy od Twojej pomysłowości, kreatywności ale i otwartości na nowe rozwiązania czy urozmaicenia. W ten sposób, pomimo okrojonego katalogu pozycji, seks będzie równie ciekawy (albo ciekawszy) niż przed wypadkiem.

 

Rehabilitacja seksualna po urazie rdzenia

Życie seksualne osób na wózkach i ogólnie seksualność osób niepełnosprawnych to ogromne tabu społeczne. Choć podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy i mamy nadzieję, na ich duży sukces, to w przekonaniu wielu osób niepełnosprawność równa jest aseksualności. Tymczasem my chcemy Cię zapewnić – tak, seks na wózku jest możliwy, seks po urazie rdzenia jest możliwy. Zastanawiasz się, jak? Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju gadżety erotyczne, które podrażniają strefy erogenne, podtrzymują erekcję i pomagają w osiągnięciu orgazmu. Może się to jednak okazać niewystarczające, wówczas warto wspomóc się dedykowanymi lekami, wywołującymi erekcję. Z takiego rozwiązania korzysta wielu mężczyzn, nie tylko z niepełnosprawnością czy urazem rdzenia, ale też pełnosprawnych.

Masz udane życie seksualne ale zastanawiasz się, czy po urazie rdzenia można mieć dzieci? Tak! W pierwszym roku po urazie, zachowujesz 80% płodności, z biegiem lat te statystyki spadają, ale nie martw się. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Poza naturalnym sposobem planowania rodziny, można skorzystać z chirurgii i np. poprzez iniekcję pozyskać plemniki prosto z jąder. Następnie są one wykorzystywane w procedurze in vitro lub zamrażane, a gdy jakość nasienia spadnie, można z łatwością po nie sięgnąć i zastosować powyższa metodę.

 

Pamiętaj, że seks obniża poziom stresu, uwalnia hormon szczęścia, zapewnia poczucie bliskości, rozładowania emocji, budowania napięcie pomiędzy kochankami i czyni życie piękniejszym. Nie wyrzekaj się tej części aktywności życiowej, tylko dlatego, że wymaga nieco więcej wysiłku i eksperymentów. Odkrywaj siebie, partnerkę i spraw, że również ta strefa będzie satysfakcjonująca.

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email