Powszechne użycie nowoczesnych technologii w produkcji wózków inwalidzkich sprawiło, że dziś jest to sprzęt, który umożliwia samodzielne, aktywne życie. Coraz bardziej zaawansowane są wózki sportowe czy wózki elektryczne, które pozwalają uprawiać sport i przemieszczać się na duże odległości. Dają one naprawdę duży komfort życia i mnóstwo możliwości. Jakie kwestie musisz rozważyć, aby wybrać ten najlepszy?
Wózek ręczny – doskonały w życiu codziennym i podczas uprawiania sportu
Wybór wózka nigdy nie powinien być podyktowany pośpiechem. Owszem, jest to sprzęt pierwszej potrzeby. Mimo to rodzajów i modeli wózków jest tak wiele, że bardzo łatwo dokonać niezbyt udanego zakupu. Jest duże ryzyko, że wybrany model nie sprawdzi się na dłuższą metę, będzie niewygodny lub nie pozwoli Ci na odpowiadający Ci poziom aktywności. Od czego więc zacząć?
Najlepiej od rodzajów wózków. Do wyboru masz:
- Wózek ortopedyczny – charakteryzuje się dużymi kołami przednimi i wysokim oparciem. Ze względu na znaczną wagę i nieporęczność traktuj go raczej jako rozwiązanie tymczasowe. Na dłuższą metę nie zapewnia on wygody i trudno używać go w zamkniętych przestrzeniach, np. w domu.
- Wózek półaktywny – jego nieduża waga (10–15 kg) pozwala na swobodne manewrowanie i łatwy transport. Jest wyjątkowo lekki, więc jego używanie nie wymaga dużo siły. Ma niskie, lekko pochylone oparcie, które stymuluje utrzymanie korzystnej postawy ciała.
- Wózek aktywny – inaczej wózek sportowy. Jest bardzo lekki (waży nawet 5 kg!), zazwyczaj pozbawiony podłokietników i zagłówków, z lekko pochylonymi kołami. Daje naprawdę dużą mobilność.
Oprócz tego można wyróżnić także wózki o podwyższonej funkcjonalności, aby umożliwić korzystanie z nich osobom ze specjalnymi potrzebami. Są to np. wózki stabilizujące plecy i głowę z wysokim oparciem i zagłówkiem.
Jak wybrać najlepszy wózek ręczny?
Powyższy podział wózków ręcznych jest bardzo ogólny. Nawet w obrębie jednej kategorii wózki mogą różnić się od siebie pod względem budowy czy zastosowanych mechanizmów. Jednak w każdym wypadku wózek powinien być możliwie najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb, stanu zdrowia czy możliwości fizycznych.
Przed zakupem wózka ręcznego musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- głębokość i szerokość siedziska – muszą być dostosowane do Twojej sylwetki: ani zbyt wąskie, ani zbyt szerokie;
- kąt nachylenia siedziska – zazwyczaj jest to 7 stopni, ponieważ takie nachylenie sprzyja utrzymaniu korzystnej pozycji;
- wysokość oparcia oraz możliwość jego złożenia – dostosowana do wzrostu i rodzaju niepełnosprawności (jeśli górna część ciała jest w pełni sprawna, oparcie powinno obejmować tylko odcinek lędźwiowy);
- rodzaj tapicerki – gąbkowej, piankowej lub skórzanej;
- rodzaj ramy – możesz zdecydować się na krzyżakową (średnio wytrzymała, ale ułatwia składanie wózka) lub sztywną (doskonałą na nierównym podłożu);
- możliwość zmiany ustawienia osi wózka – regulacja środka ciężkości wózka umożliwia łatwiejsze pokonywanie barier architektonicznych bez ryzyka wywrotki;
- kąt nachylenia tylnych kół do podłoża – im jest on większym, tym wózek jest bardziej zwrotny;
- rodzaj hamulców – montowane do ramy lub znajdujące się pod siedziskiem;
- rodzaj opon – gładkie, z bieżnikiem (te są lepsze na zewnątrz), terenowe;
- materiał wykonania ciągów, czyli obręczy, za pomocą których napędza się wózek;
- możliwość wyposażenia wózka w amortyzatory siedziska oraz kółek – świetnie łagodzą wstrząsy, w związku z czym dobrze sprawdzą się na zewnątrz.
W większości przypadków – niezależnie od rodzaju wózka – możesz go wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Jednym z najprzydatniejszych jest zabezpieczenie przeciwwywrotne, które uchroni Cię przed utratą równowagi i upadkiem do tyłu. Inny dodatkowy element – przydatny, jeśli lubisz spędzać czas w terenie – to dodatkowe koło do podnóżka. Na rynku dostępne są także akcesoria, które zwiększają komfort korzystania z wózka np. poduszki pneumatyczne.
Kiedy warto zdecydować się na zakup wózka elektrycznego?
Przed wyborem odpowiedniego sprzętu zazwyczaj pada pytanie „Wózek ręczny czy wózek elektryczny?”. Cóż, wózek elektryczny jest niebywale wygodny i pozwala szybko przemieszczać się na duże odległości, zwłaszcza osobom, których kończyny górne są niesprawne lub znacznie osłabione. Jeśli górna połowa Twojego ciała jest sprawna, znacznie lepiej sprawdzi się wózek ręczny. Jest lżejszy i bardziej zwrotny.
Wózek elektryczny jest najlepszy dla osób z ograniczoną sprawnością górnej części ciała lub osób dotkniętych dystrofią. Takie wózki są bardzo ciężkie – niektóre modele mogą ważyć nawet 80 kg – co znacznie utrudnia ich transport. Naturalnie sporym ograniczeniem jest także ich cena, często nawet kilkukrotnie wyższa niż cena wózka ręcznego, a nawet wózka sportowego.
Podobnie jak wózek ręczny, także wózek elektryczny powinien być maksymalnie dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli chodzi o kształt siedziska, tapicerkę, rozmiar i ogumienie wózka, możesz spokojnie zastosować kryteria wyboru wózka ręcznego.
Zwróć też uwagę na pojemność akumulatora oraz moc silnika. Im te wartości są większe, tym większy jest maksymalny zasięg wózka na jednym ładowaniu. Jeśli natomiast chodzi o system sterowania, to nie masz zbyt dużego wyboru. Zwykle jest to dżojstik umieszczony po prawej lub lewej stronie wózka.
Pamiętaj też, że możesz ubiegać się o dofinansowanie wózka ze środków PFRON i NFZ. Warto to zrobić i dzięki temu wybrać najlepszy sprzęt, który zachowa maksymalną funkcjonalność przez długi czas. Od jego jakości zależy też jakość Twojego życia.