Niepełnosprawność, gorsza jakość życia, wykluczenie społeczne i zawodowe – to zaledwie część następstw, które mogą pojawić się po udarze mózgu. Wielowymiarowa rehabilitacja powinna być ukierunkowana zarówno na powrót do zdrowia fizycznego, jak i na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Przeczytaj, jak walczyć o powrót do sprawności.
Co to jest udar mózgu?
Udar mózgu (niedokrwienny lub krwotoczny) to jedno ze schorzeń, które od lat plasuje się w czołówce najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Szansą na przeżycie pacjenta i ograniczenie konsekwencji zdrowotnych jest szybka pomoc wykwalifikowanego zespołu medycznego. To, jakie zmiany neurologiczne powstaną w mózgu, uzależnione jest zarówno od rozległości udaru, jak i czasu, który upłynął od pierwszych objawów do udzielenia pomocy.
Jakie są najczęstsze konsekwencje udaru mózgu?
Zauważ, że wśród istotnych następstw udaru mózgu wymieniane są nie tylko konsekwencje zdrowotne. Ważne jest, aby na tę kwestię spojrzeć w szerszym kontekście. Niepełnosprawność, która powstaje w wyniku zdarzenia medycznego, często skutkuje również wykluczeniem społecznym i zawodowym.
Skutki zdrowotne
Zmiany neurologiczne będące następstwem udaru prowadzą m.in. do niedowładu kończyn, zaburzeń funkcji poznawczych czy problemów z utrzymaniem równowagi. Wśród następstw zdrowotnych wymienia się również:
- zwiększone napięcie mięśniowe;
- napady padaczkowe;
- zaburzenia czucia głębokiego;
- afazję;
- apraksję;
- zaburzenia widzenia.
Wszystkie te dolegliwości znacznie pogarszają jakość życia. Często też skazują chorego na zależność od osób trzecich.
Skutki społeczne
Niepełnosprawność ruchowa to jedynie wierzchołek góry problemów, z którymi musi sobie radzić osoba po udarze. Pacjenci często zmagają się także z napadami padaczkowymi, zaburzeniami poznawczymi (pojawiają się m.in. problemy z pamięcią czy koncentracją) oraz emocjonalnymi (depresja, lęki). Skutkuje to ograniczeniem kontaktów społecznych, co jeszcze bardziej obniża jakość codziennego życia.
Osoby, które jeszcze do niedawna były aktywne, chętnie podróżowały czy czytały książki, nagle muszą zrezygnować z ulubionych zajęć. Ich jedyną rozrywką pozostaje najczęściej oglądanie telewizji. Ograniczona mobilność związana z niedowładem kończyn, a także niemożność precyzyjnego wyrażenia własnych myśli nie sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i utrzymywaniu dotychczasowych.
Skutki ekonomiczne
Obok wykluczenia społecznego istotnym zagrożeniem jest także wykluczenie zawodowe. Niekiedy nawet pomimo długotrwałej rehabilitacji pacjentowi nie udaje się powrócić do pracy wykonywanej przed udarem. Według obiegowej opinii jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest renta inwalidzka i zamknięcie się w czterech ścianach własnego mieszkania. Pamiętaj jednak, że istnieje szereg kursów i warsztatów umożliwiających zmianę kwalifikacji zawodowych.
Rehabilitacja pacjenta po udarze – szansa na powrót do zdrowia i sprawności
Kompleksowy program społeczny dla osób po udarze to szansa na odzyskanie samodzielności. Rehabilitacja powinna rozpocząć się tak szybko, jak to jest możliwe. Pierwszy kontakt pacjenta z fizjoterapeutą ma miejsce jeszcze w szpitalu. Najczęściej jednak taka forma rehabilitacji okazuje się niewystarczająca.
Droga do odzyskania zdrowia i sprawności po udarze jest długa, a rehabilitacja czasochłonna. Zabiegi rehabilitacyjne po opuszczeniu oddziału szpitalnego powinny być kontynuowane we własnym domu lub w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym.
Chcesz odzyskać sprawność? Postaw na intensywną rehabilitację!
Zastanawiasz się jak walczyć o powrót do sprawności po udarze? Pierwszym krokiem na drodze do samodzielności jest intensywna rehabilitacja, ukierunkowana na ograniczenie skutków zdrowotnych wylewu. Optymalne efekty osiągniesz w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym. Nad Twoim powrotem do zdrowia będzie czuwać interdyscyplinarny zespół lekarzy.
Intensywna rehabilitacja (prowadzona zarówno w domu, jak i w specjalistycznym ośrodku) wymaga odpowiednich funduszy. Zakup zaopatrzenia, opłacenie turnusu lub rehabilitanta – to wszystko kosztuje. Program powrotu do sprawności powinien obejmować wsparcie chorego w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania.
W walce o sprawność skorzystaj z pomocy lekarzy różnych specjalności. Nie zapominaj, jak ważnym czynnikiem w niwelowaniu społecznych skutków udaru jest wsparcie psychologiczne.
Twój kompleksowy plan powrotu do zdrowia po udarze powinien uwzględniać rehabilitację na różnych płaszczyznach – zarówno zdrowotną, społeczną, jak i zawodową. Każdy z tych elementów przekłada się na komfort codziennego życia.
Wsparcie Menedżera Rehabilitacji
Szukasz realnego wsparcia w organizacji procesu rehabilitacji? Chcesz uzyskać konkretne informacje na temat sposobów finansowania sprzętu rehabilitacyjnego? Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej placówki rehabilitacyjnej? Sprawdź, co zyskasz dzięki Menedżerowi Rehabilitacji. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły programu dostosowanego do Twojej sytuacji.