24 lutego 2022

Jak zgromadzić środki na zakup protezy?

Współczesna technologia daje wiele możliwości – również w kwestii protez umożliwiających powrót do sprawności po amputacji. Ich ceny są jednak często bardzo wysokie. Jak zgromadzić środki na zakup protezy?

 

Od czego zależą ceny protez kończyny górnej i dolnej?

Protezowanie to bardzo ważny i wyczekiwany etap rehabilitacji po amputacji. Odpowiednio dobrana proteza przejmuje funkcję utraconej kończyny. Umożliwia to stopniowy powrót do wykonywania codziennych czynności. Współczesne protezy dobrze imitują naturalny wygląd kończyny, co przekłada się na komfort użytkowania. Jakich jednak cen protez możesz się spodziewać?

 

Ile kosztuje proteza? Koszty zakupu zależą od kilku czynników:

  • rodzaju protezy;
  • materiału z jakiego została wykonana;
  • elementów składowych;
  • zastosowanych technologii.

 

Nie istnieje uniwersalny cennik protez. Są one dobierane i wyceniane indywidualnie.

 

Proteza kończyny górnej

Jeśli chodzi o ceny protezy kończyny górnej, najmniej kosztują te bierne, nazywane również kosmetycznymi. Dobrze imitują utraconą rękę. Przy ich tworzeniu bierze się pod uwagę długość palców pacjenta, kształt jego dłoni, a także kolor skóry. W efekcie nie ma dużej różnicy między zdrową ręką a protezą. Niestety dużym minusem jest ograniczona funkcjonalność takich protez. Przy wykonywaniu czynności konieczna jest pomoc drugiej ręki.

 

Innym rozwiązaniem są bardziej zaawansowane, ale zarazem droższe protezy kinetyczne. Zakończone są chwytną dłonią, dzięki której bez problemu możesz wykonywać codzienne czynności – bez pomocy drugiej ręki.

 

Najdroższe są nowoczesne mioelektryczne protezy ręki. Dzięki specjalnym sensorom przekazującym impulsy związane z ruchem mięśni umożliwiają wykonywanie nawet skomplikowanych i precyzyjnych ruchów. Niestety przekłada się to na wysoką cenę protezy – w niektórych przypadkach nawet kilkaset tysięcy złotych.

 

Proteza kończyny dolnej

Wybór protezy kończyny dolnej jest mocno uzależniony od Twojej aktywności. Jeśli ogranicza się ona do wykonywania czynności domowych i krótkich spacerów, możesz zdecydować się na zakup tańszej protezy. Jeżeli jednak zależy Ci na aktywnym trybie życia – mowa tu również o sporcie wyczynowym – powinieneś liczyć się z większym wydatkiem. Nowoczesna proteza uda, ze stawem kolanowym sterowanym elektronicznie, może kosztować ponad 100 tys. zł.

 

Pozyskiwanie środków finansowych na zakup protezy – NFZ, MOPS, Program Aktywny Samorząd

Ceny rzędu kilkunastu tysięcy złotych robią wrażenie. Czy to oznacza, że powrót do aktywności zawodowej i fizycznej to bardzo odległa perspektywa? Niekoniecznie. Do wyboru masz różne możliwości pozyskania środków finansowych na zakup protezy.

 

Proteza na fundusz – refundacja z NFZ

Żeby się o nią ubiegać, powinieneś w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymasz od niego skierowanie do specjalisty uprawnionego do wydania wniosku na zaopatrzenie ortopedyczne z konkretnym kodem NFZ (np. C.014 oznaczającym protezę ostateczną modularną uda).

 

Od stycznia 2020 roku nie musisz już potwierdzać zlecenia w oddziale NFZ. W trakcie wypisywania zlecenia przez lekarza system informatyczny automatycznie potwierdzi zlecenie w NFZ. Ostatnim krokiem jest dostarczenie potwierdzonego zlecenia do wybranej pracowni protetyczno-ortopedycznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli cena protezy przekroczy limit, do którego NFZ pokrywa koszt zakupu, będzie trzeba dopłacić różnicę.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

To, czy utrzymasz dofinansowanie na zakup protezy od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zależy przede wszystkim od Twoich dochodów. Starając się o dofinansowanie z tego źródła, pamiętaj również o tym, aby śledzić informacje publikowane przez MOPS. Nie możesz złożyć dokumentów w dowolnym momencie – terminy są podawane z góry na cały rok. Dofinansowanie zakupu protezy z MOPS wynosi maksymalnie 150% kwoty ustalonego przez NFZ limitu.

 

Program Aktywny Samorząd

Jest to program pilotażowy PFRON, który umożliwia ubieganie się o dofinansowanie protez kończyn. Żeby z niego skorzystać, złóż wniosek za pośrednictwem PCPR lub MOPS. Jeśli chcesz zrobić to przez internet, możesz skorzystać z SOW (czyli Systemu Obsługi Wsparcia).

 

Należy jednak zaznaczyć, że Program Aktywny Samorząd skierowany jest jedynie do osób, które mają stwierdzoną częściową niezdolność do pracy i są aktywne zawodowo (lub są w wieku aktywności zawodowej).

 

Załóż zbiórkę i poznaj moc pomocy międzyludzkiej!

Jedną z możliwości uzyskania środków na zakup protezy jest założenie zbiórki pieniężnej. Możesz zrobić to na przykład za pomocą platformy Mam Moc, która pomogła już ponad 50 osobom. Łączna zebrana kwota to 673 234 zł – i stale rośnie.

 

Platforma zbiórkowa podlega pod Fundację Mam Moc, która działa na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Jej założycielami jest dwójka przyjaciół, którzy marzyli o tym, aby stworzyć niezależną organizacją niosącą bezinteresowną pomoc.

 

Korzystając z platformy Mam Moc, możesz poznać siłę pomocy międzyludzkiej i zebrać pieniądze na zakup protezy. To jednak nie wszystko! Otrzymasz też wsparcie w procesie rehabilitacji, pomoc w zakupie odpowiedniej protezy, konsultacje psychologiczne oraz porady prawne. Dzięki temu powrót do sprawności, którą utraciłeś w wyniku choroby lub wypadku, stanie się znacznie prostszy. Aby założyć zbiórkę na platformie wystarczy wejść na stronę www.mammoc.pl

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email