Nie musisz rezygnować z prowadzenia pojazdu, jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością. Adaptacja samochodu do Twoich potrzeb to gwarancja mobilności i samodzielności. Nie jest to skomplikowana operacja. Na rynku znajdziesz coraz więcej firm, które są w stanie przebudować Twój samochód tak, by można było nim swobodnie kierować.
Sprawdź, czym taki pojazd różni się od standardowego i jakie koszty adaptacji.
Jak wygląda samochód przystosowany do potrzeb osoby z niepełnosprawnością ruchową?
Adaptacja samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową polega przede wszystkim na zmianie układu kierowania w taki sposób, by wszystkie funkcje pojazdu można było obsługiwać za pomocą rąk.
Jak wygląda sterowanie w samochodzie dla osób z dysfunkcją obu nóg? Pedał gazu, hamulca i sprzęgła znajduje się na specjalnej nakładce na kierownicy, tzw. dźwigni rurowej. Jest on połączony z układem sterowniczym samochodu, a jej montaż nie narusza konstrukcji samochodu. Dzięki temu może być stosowana w każdym typie pojazdu i z powodzeniem być obsługiwana także przez zdrowego kierowcę.
Samochód przystosowany do potrzeb osoby z niepełnosprawnością możesz obsługiwać bardzo wygodnie, używając:
- manetki gazu – działa ona dokładnie w taki sposób, jak manetka w motocyklu;
- dźwigni hamulca – aby zahamować, musisz skierować dźwignię w kierunku tablicy rozdzielczej; za jej pomocą możesz także zablokować pedał w pozycji zahamowania (co jest szczególnie przydatne w przypadku ruszania pod górę);
- dźwigni sprzęgła – umożliwia ona maksymalne wciśnięcie pedału sprzęgła; niekiedy montuje się także sprzęgło automatyczne;
- obrotowej rękojeści – za jej pomocą możesz sterować kierownicą.
Na obręczy często montuje się także przełącznik do kierunkowskazów. Jest on umieszczony w takim miejscu, aby można było wygodnie włączać kierunkowskaz kciukiem bez odrywania ręki od manetki gazu. Innym, równie popularnym udogodnieniem stosowanym w samochodach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością jest obrotowy fotel. W połączeniu z kompletem dodatkowych uchwytów umożliwi Ci on łatwe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu.
Niekiedy możemy spotkać się także z bagażnikiem dachowym na wózek inwalidzki wyposażonym w elektryczną wciągarkę. Takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez posiadaczy niewielkich samochodów, w których nie ma możliwości przewożenia wózka na siedzeniu pasażera lub w bagażniku.
Ile kosztuje adaptacja samochodu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Skorzystaj z dofinansowania PFRON!
Obecnie dostęp do nowoczesnych urządzeń jest na tyle duży, że nie ma problemów w zamontowaniu systemu kierowania dla osób z niepełnosprawnością. Taką usługę wykonuje coraz więcej warsztatów samochodowych.
Koszt modyfikacji może być różny i zwykle wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Rzecz jasna mogą występować różnice cenowe. Zależą one od kosztu usługi, rodzaju wybranych urządzeń (systemy elektroniczne kosztują naprawdę dużo), konieczności zmiany skrzyni biegów na automatyczną (w większości sytuacji będzie to mało opłacalne), czy montażu innych systemów wspomagających. Niekiedy cena za przystosowanie samochodu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością może wynieść nawet 20–40 tys. złotych.
Na zakup i montaż urządzeń umożliwiających Ci kierowanie samochodem możesz uzyskać aż 10 tys. zł dofinansowania z Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Otrzymasz je jednak tylko wtedy, jeśli jesteś w stanie wnieść przynajmniej 15% wkładu własnego.
Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Prawo jazdy a niepełnosprawność ruchowa
Nie martw się, jeśli jeszcze nie masz prawa jazdy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je zdobyć! Na szczęście pojawia się coraz więcej ośrodków nauki jazdy i centrów egzaminacyjnych, które są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Osoba przystępująca do egzaminu musi:
- być pełnoletnia,
- uzyskać zaświadczenie od lekarza o zdolności do prowadzenia pojazdu – osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi mieć co najmniej dwie sprawne kończyny, z czego jedna z nich to ręka;
- utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę.
Przebieg egzaminu teoretycznego i praktycznego jest dokładnie taki sam i sprawdza te same umiejętności jak w przypadku kierowców pełnosprawnych. Różnica polega tylko na dostosowaniu samochodu do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Niestety, jeszcze nie wszystkie ośrodki w kraju dysponują takimi pojazdami.
Istnieje jednak możliwość zdania egzaminu w samochodzie, który możesz zorganizować we własnym zakresie. W tej kwestii mogą być pomocne fundacje i stowarzyszenia zajmujące się pomocą osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Także w tym przypadku możesz sięgnąć po pomoc z funduszy PFRON. Na uzyskanie prawa jazdy przez osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności przeznaczona jest kwota do 2100 złotych.