Producenci sprzętu domowego zwracają coraz większą uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Na rynku znajdziesz zarówno wygodne sanitariaty, jak i meble czy sprzęt AGD.
Największą uwagę warto jednak poświęcić sprzętowi wspomagającemu, który umożliwi poruszanie się i zniweluje niedogodności związane z niepełnosprawnością ruchową: schodołazów oraz podnośników. Sprawdź, jakie masz możliwości i w jaki sposób wybrany sprzęt pomocniczy dla osób z niepełnosprawnością może Ci pomóc.
Schodołazy – rodzaje, zalety i zastosowanie
Twoja aktywność i samodzielność zależy nie tylko od dostosowania wnętrza domu do Twoich potrzeb. Na przeszkodzie do swobodnego poruszania się, spotkań ze znajomymi lub realizacji zawodowej mogą stać ograniczenia architektoniczne budynku. Nie w każdym z nich można wybudować podjazd, rampę lub windę.
Schodołazy pomogą Ci pokonać te przeciwności. Są to niewielkie, zasilane akumulatorowo urządzenia, które możesz obsługiwać samodzielnie lub z pomocą opiekuna. Z łatwością możesz załadować taki sprzęt do samochodu i używać wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Znacznie poprawia to komfort przemieszczania się i przede wszystkim nie wymaga użycia znacznej siły. Urządzenie zapewnia też bardzo dużą stabilność podczas podjazdu po schodach lub na trudnym terenie, na którym nie poradzi sobie wózek.
Do wyboru masz dwa rodzaje tego typu sprzętu wspomagającego:
- schodołaz kroczący – przystosowany specjalnie do pokonywania schodów (jazda takim schodołazem na płaskiej powierzchni jest trudna ze względu na charakterystyczną konstrukcję „potrójnego koła”). Zazwyczaj jest on wspomagany elektrycznie, dzięki czemu Twój opiekun nie musi wkładać dużo siły w przemieszczanie wózka. Możesz jednak spotkać się także z modelami, które w ogóle nie wymagają użycia siły i są całkowicie napędzane elektrycznie.
- schodołaz gąsienicowy – najbardziej wszechstronny typ maszyny. Może poruszać się zarówno po schodach, jak i po terenie o nierównym ukształtowaniu. Zazwyczaj ma też największy udźwig i stabilniejszą konstrukcję. Do wyboru są dwa modele schodołazów gąsienicowych: z wbudowanym fotelem oraz takie, które umożliwiają umocowanie wózka do urządzenia.
Niestety, zakup schodołazu to spory wydatek. Te najtańsze i zarazem nieporęczne oraz najmniej funkcjonalne, to koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Za najlepsze modele musisz zapłacić około kilkunastu tysięcy złotych. Na szczęście w Polsce pojawia się coraz więcej firm prowadzących wypożyczalnię schodołazów i innego sprzętu pomocniczego dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Kiedy najlepiej sprawdzają się podnośniki dla osób z niepełnosprawnością?
Podnośniki – czyli urządzenia umożliwiające przemieszczanie się z miejsca na miejsce – to bardzo przydatne urządzenia zarówno z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością ruchową, jak i jej opiekuna. Dzięki nim do przeniesienia się z łóżka na wózek i odwrotnie czy do wejścia do wanny nie trzeba używać dużo siły, nadwyrężać mięśni i kręgosłupa.
W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać kilka z dostępnych modeli podnośników dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się:
- podnośnik transportowy – używany raczej w specjalistycznych ośrodkach, przydają się osobom z niepełnosprawnością dotykającą wszystkich kończyn;
- podnośnik wannowy – umożliwia samodzielne i niewymagające wysiłku korzystanie z wanny;
- podnośnik sufitowy – świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, np. w sypialni.
Zanim ostatecznie wybierzesz podnośni, weź pod uwagę nie tylko na jego zastosowanie, ale i budowę. Zastanów się nad kwestiami takimi jak:
- udźwig podnośnika;
- rozmiar podnośnika w stosunku do dostępnego miejsca (jeśli nim nie dysponujesz, wybierz podnośnik z długim ramieniem, który możesz zamontować na ścianie);
- kształt nosidła – jeśli chcesz używać go samodzielnie, musi ono umożliwiać samodzielne zapięcie się;
- zaawansowanie technologiczne – obecnie duża część podnośników sterowana jest pilotem, dzięki czemu Ty lub opiekun nie musicie używać siły. Część z nich zapamiętuje również ruchy ramienia i umożliwia ich powtórzenie.
Nieprzemyślany wybór może Cię sporo kosztować. To nie tylko brak komfortu i możliwe problemy zdrowotne, ale też koszty częstej naprawy.
Jak sfinansować sprzęt pomocniczy dla osób z niepełnosprawnością ruchową?
Bardzo przydatnym sprzętem wspomagający dla osób z niepełnosprawnością są także łóżka rehabilitacyjne (szczególnie dla osób leżących i wymagających długotrwałej opieki), materace przeciwobrzękowe (także dla osób po amputacji kończyn dolnych) oraz specjalistyczne chwytaki.
Większość z nich to spory wydatek – niekiedy zbyt duży, by sfinansować go z własnych oszczędności. Istnieje jednak możliwość dofinansowania ich zakupu ze środków państwowych. W zakupie niezbędnego sprzętu pomocniczego może pomóc Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Dopłaty można uzyskać także na inny sprzęt wspomagający – krzesła toaletowe, balkoniki i chodziki, maty zdrowotne czy produkty rehabilitacyjne. Dofinansowanie na bardziej zaawansowany i droższy sprzęt, właśnie taki jak schodołazy i podnośniki, najkorzystniej jest uzyskać w ramach programu likwidacji barier w komunikowaniu się, barier technicznych i barier architektonicznych prowadzonego przez PFRON. Warto z niego skorzystać – urząd ten oferuje aż 80% dopłaty do zakupu odpowiedniego urządzenia!