W przypadku amputacji kończyny dolnej proces przygotowywania do protezowania jest długi i wymagający. Po zabiegu amputacji pacjent musi nauczyć się żyć zupełnie inaczej. Nie dotyczy to wyłącznie nauki chodu, czy pozostałych metod rehabilitacji, ale również wielu innych obszarów. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja kikuta.
Proces protezowania po amputacji nogi składa się z kilku etapów, przez które pacjent powinien przejść, aby poprawić jakość życia. Dowiedz się, jak przebiega krok po kroku proces protezowania po amputacji kończyny dolnej.
Jaki jest cel protezowania po amputacji kończyny dolnej?
Jest to tak naprawdę kilka powiązanych ze sobą celów. Pierwszym jest zagojenie blizny po amputacji kończyny. Natomiast drugim przygotowanie pacjenta oraz jego kikuta do zaprotezowania.
Odpowiednie dopasowanie protezy pozwala na łatwiejszy powrót do samodzielnego życia oraz naukę chodu. Im lepiej zostaniesz przygotowany do tego procesu, tym szybciej przyzwyczaisz się do korzystania z protezy i szybciej powróci do sprawności.
Z jakich etapów składa się proces protezowania po amputacji nogi?
Pierwszy krok to przygotowanie kończyny pacjenta pod zaopatrzenie. Drugi to wykonanie protezy dla niego. Natomiast ostatnim etapem jest nauka chodzenia w protezie. Każdy z tych etapów jest bardzo ważny i nie należy niczego przyspieszać.
Nie jesteś sam. Wiele osób po amputacji kończyny z niecierpliwością czeka na moment założenia protezy. Wynika to stąd, że wtedy często mogą zacząć samodzielnie się poruszać. Zmniejszają się lub całkowicie zanikają bóle fantomowe.
Kiedy zakłada się protezę po amputacji kończyny dolnej?
Nie ma tutaj żadnej określanej dany, bo wszystko zależy od Twojego stanu zdrowia. Najczęściej protezę można założyć w okresie od 2 do nawet 12 miesięcy od momentu amputacji. Jednak czasami ten proces się przedłuża. Może trwać nawet od 4 do 5 miesięcy.
Lekarze wezmą pod uwagę przede wszystkim Twój wiek. Im jesteś starszy, tym proces przygotowania do założenia protezy będzie trwał dłużej. Ważne jest również to, czy nie masz innych chorób współistniejących. Wtedy proces protezowania powinien być przedyskutowany z innymi lekarzami, z którymi masz kontakt.
To, kiedy będziesz mógł zostać zaprotezowany zależy również od tego, czy przed amputacją kończyny dolnej byłeś osobą aktywną fizycznie. Jeżeli tak, to nawet, gdy jesteś w starszym wieku, to o wiele łatwiej będzie Ci przystosować się do nowej sytuacji i zacząć samodzielnie się poruszać. Proces protezowania często o wiele dłużej trwa u osób starszych, które mogą mieć problem z zaadaptowaniem się.
Bardzo ważna jest również wysokość, jakość oraz przyczyna amputacji. Istotne jest też Twoje podejście do leczenia. Czy chcesz szybko odzyskać samodzielność i wrócić do normalnego życia? A może uważasz, że leczenie nie ma sensu, bo i tak nie będzie tak samo, jak przed amputacją?
Jakie kryteria musisz spełniać, aby zostać zaprotezowanym?
Aby można było w ogóle rozpocząć ten cały proces, to muszą zostać spełnione następujące warunki:
- wygojona rana/kikut;
- odpowiednia mobilizacja/opracowanie blizny;
- wstępne zahartowanie i uformowanie kikuta;
- brak przykurczów w stawach;
- wzmocnienie całego organizmu;
- odpowiednia kondycja fizyczna.
Cały proces zaprotezowania powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości. To samo odnosi się do rehabilitacji.
Ile goi się rana po amputacji kończyny dolnej?
Przy protezowaniu najważniejsze są bardzo dobrze wygojona rana i odpowiednio przygotowany kikut. Całkowite wygojenie rany po amputacji kończyny dolnej zazwyczaj zajmuje około szesnastu tygodni. Często jednak trwa to o wiele krócej. Możliwe, że w Twoim przypadku będą to tylko dwa lub trzy tygodnie.
Aby rana po amputacji kończyny dolnej, właściwie się goiła, to bardzo ważna jest zmiana opatrunków. Blizna po operacji powinna być miękka i elastyczna. Pomocne są w tym różnego rodzaju maści, na przykład z witaminą A. Ważne jest też opracowywanie blizny po amputacji kończyny dolnej.
Polega ono na nałożeniu małej ilości maści na bliznę, a następnie rozsmarowywanie jej i rozciąganie we właściwy sposób. Tę czynność powinieneś wykonywać co najmniej trzy razy dziennie przez pięć minut, aby przyspieszyć proces gojenia.
Jak przebiega formowanie i hartowanie kikuta po amputacji nogi?
Obie te czynności są bardzo pomocne w powrocie do zdrowia i do jak największego poziomu sprawności. Przed założeniem protezy przeprowadza się jedynie wstępne hartowanie kikuta oraz wstępne formowanie kikuta. Hartowanie kikuta wykonuje się po to, aby przyzwyczaić go do obciążeń, na jakie będzie narażony już po założeniu protezy. Natomiast wstępne formowanie kikuta polega na biernej kompresji, na przykład na zakładaniu opasek uciskowych, czy bandażowaniu kikuta.
Wszystkie te czynności są bardzo potrzebne i mają na celu przygotowanie Cię do noszenia protezy i ułatwienie Ci przyzwyczajenia się do niej w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu, w ciągu paru miesięcy po amputacji kończyny będziesz mógł powrócić do jak największej sprawności.
Źródła: