Sprawne działanie wózka inwalidzkiego ułatwi Ci życie. Dbaj więc o odpowiednią pielęgnację oraz regularne serwisowanie pojazdu. Dzięki temu będzie on bezpieczniejszy i wygodniejszy w użyciu. Przedłużysz również jego żywotność. To niezwykle ważne, bo zakup nowego to duży wydatek, a i Tobie wygodniej będzie poruszać się wózkiem, który już „czujesz”.
Zobacz, co jest potrzebne do prawidłowej eksploatacji różnego rodzaju wózków inwalidzkich.
Podstawy użytkowania wózka inwalidzkiego
Najczęściej popełniane błędy w eksploatacji wózków inwalidzkich dotyczą sposobu ich przechowywania. Większość tego rodzaju sprzętu – przede wszystkim wózki elektryczne, ale także i wózki ręczne – nie powinny być wystawiane na działanie wilgoci lub innych czynników atmosferycznych. Oczywiście doskonale zniosą one codzienne użytkowanie na zewnątrz, ale długotrwała ekspozycja na wiatr, słońce czy deszcz może im zaszkodzić.
Nawet jeśli przez dłuższy czas nie korzystasz z wózka, przechowuj go w suchych pomieszczeniach. Jeśli musisz wystawić go na balkon lub do piwnicy, przykryj go nieprzemakalną płachtą. W ten sposób ochronisz wózek przed pyłem i wodą.
Gdy często składasz i rozkładasz wózek (a tak najczęściej się dzieje w przypadku wózków aktywnych) lub przewozisz go w pojeździe, pamiętaj o tym, żeby nie układać na nim innych przedmiotów lub bagażu. Wózek inwalidzki zaprojektowany jest tak, aby znosić duże obciążenia dopiero po rozłożeniu. Złożony lub rozmontowany staje się natomiast bardziej podatny na uszkodzenia.
Jak często robić przegląd wózka?
Większość producentów wózków inwalidzkich – niezależnie od tego, czy jest to wózek zwykły, wózek aktywny czy wózek elektryczny – zaleca, aby dokładnej kontroli dokonywać raz w roku lub częściej, jeżeli wózek był przez jakiś czas nieużywany.
Przegląd i serwis wózka inwalidzkiego obejmuje czynności takie jak:
- ocena stanu ramy i innych elementów konstrukcyjnych wózka w celu wykrycia ewentualnych deformacji lub zbyt luźnego połączenia komponentów;
- regulacja systemu napędowego wózka oraz jego hamulców;
- regulacja osi;
- ocena zagrożenia korozją;
- sprawdzenie stanu kół i ogumienia;
- wyczyszczenie łożysk kół;
- sprawdzenie stanu instalacji hydraulicznej lub elektrycznej;
- ocena sprawności akumulatora w wózkach elektrycznych;
- regulacja kątów nachylenia kół, siedziska, oparcia i podłokietników.
Przegląd wózka inwalidzkiego najlepiej powierzyć profesjonalistom, a jeżeli to możliwe – autoryzowanemu serwisowi producenta.
Wielu usterek nie wykryjesz tylko na podstawie kontroli wizualnej. Nie oznacza to jednak, że należy jej zaniechać. Drobne przeglądy możesz wykonać samodzielnie, najlepiej co 1–2 miesiące. Sprawdź dokręcenie śrub, pokręteł i dźwigni, działanie hamulców oraz sztywność połączenia siedziska z ramą. Upewnij się, czy koła poruszają się płynnie i czy do manewrowania wózkiem nie musisz wkładać więcej siły niż zwykle. W razie potrzeby możesz naoliwić zawiasy i połączenia elementów konstrukcyjnych wózka.
W jaki sposób czyścić wózek inwalidzki?
Wózek inwalidzki możesz czyścić zawsze, gdy tego potrzebujesz. Ważne, aby wszystkie zanieczyszczenia usuwać na bieżąco. Pamiętaj jednak, że na pojeździe nieustannie gromadzą się pot i kurz. Sprawiają one, że obicie siedziska i gumowe elementy wózka z czasem zaczynają parcieć i pękać. Staraj się więc czyścić swój wózek regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.
Z reguły do mycia wózka inwalidzkiego wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka zwilżona wodą. Jeśli napotkasz trudne do usunięcia zabrudzenia, użyj środków czystości z niezbyt mocnymi detergentami, np. płynu do mycia naczyń lub prania ręcznego. Nie używaj natomiast płynów zawierających alkohol, chlor lub amoniak. Osłabiają one materiał i przyczyniają się do jego szybszego zużycia.
Zaopatrz się także w delikatne środki do czyszczenia tworzyw sztucznych, z których najczęściej wykonane są płytki podnóżka czy uchwyty. Jeśli siedzisko i oparcie Twojego wózka zrobione są ze skóry lub ekoskóry, dobrze jest od czasu do czasu przecierać je łagodnym środkiem konserwującym z dodatkiem naturalnych wosków.
Dbaj o opony swojego wózka!
Z reguły spotkasz się z dwoma rodzajami kół wózków inwalidzkich: gumowymi lub plastikowymi. Powoli odchodzi się od tych ostatnich – są one sztywniejsze, mają mniejszą przyczepność i niezbyt dobrze poruszają się na nierównym terenie. Wózki inwalidzkie z pełnymi oponami plastikowymi są jednak trwalsze i nie wymagają częstej konserwacji. Przeważnie wystarczy, że raz na kilka dni sprawdzisz, czy się nie odkształciły i umyjesz je ciepłą wodą z detergentem (jeśli takim wózkiem poruszasz się tylko po domu, koła możesz myć co kilkanaście dni).
Bardziej wymagające są opony pneumatyczne, spotykane zarówno w zwykłych wózkach ręcznych i wózkach aktywnych, jak i wózkach inwalidzkich elektrycznych. Najlepiej, jeśli co tydzień dokonasz szczegółowego przeglądu. Sprawdź, czy:
- ciśnienie powietrza w oponach wózka inwalidzkiego takie samo w obu kołach – oznaczenie właściwego poziomu ciśnienia zazwyczaj drukowane jest na oponie;
- opona jest dobrze przymocowana do koła, nie odstaje od felgi lub nie wybrzusza się w niektórych miejscach;
- w bieżniku opony nie znajdują się drobne kamyczki lub małe, ostre przedmioty.
Dzięki regularnej konserwacji i pielęgnacji wózka inwalidzkiego ograniczysz nierównomiernie zużywanie się materiału i sprawisz, że Twój wózek na długo zachowa stabilność i zwrotność.