Protezowanie jest jednym z najważniejszych etapów rehabilitacji po amputacji. To najważniejszy krok na drodze do samodzielności. Przy odpowiednim wsparciu i determinacji, jest to krok zazwyczaj udany i wyczekiwany przez pacjentów po amputacji kończyny.
Jakie są etapy protezowania?
Niewiele osób o tym wie, ale przygotowanie do protezowania kikuta zaczyna się jeszcze w szpitalu, tuż po przeprowadzeniu amputacji. W rzeczywistości nie jest to tylko wybór odpowiedniej protezy, ale cały proces, który może potrwać kilka miesięcy. Jego celem jest przygotowanie ciała i kikuta do tego, by w jak najlepszy i możliwie najmniej wysiłkowy sposób wykorzystać możliwości, jakie daje proteza. Sukces w tej materii przyspiesza powrót do sprawności i aktywności zawodowej, a także umożliwi normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Protezowanie składa się z kilku etapów.
Przygotowanie kikuta do protezowania
Obejmuje ono codzienną pielęgnację kikuta, oraz jego kompresję, czyli kształtowanie. Bandażuje się go opaską elastyczną i formuje na kształt walca. Etap ten nie tylko wspomaga gojenie się rany po amputacji, ale także zapobiega niepożądanym komplikacjom, wspomagając krążenie, zapobiegając zakrzepom i zmniejszając występujący po operacji obrzęk.
Dodatkowo, amputowaną kończynę poddaje się hartowaniu, czyli zmniejszeniu wrażliwości Twojej skóry na dotyk za pomocą hydroterapii lub masażów. Dzięki temu protezę można używać komfortowo, bez bólu i innych dolegliwości.
Przygotowanie ciała do protezowania
Aby można było sprawnie używać protezy, należy wcześniej wzmocnić mięśnie. W pierwszej kolejności wagę przykłada się do zapobiegania ewentualnym przykurczom, wzmocnieniu kończyny powyżej amputacji, a potem pozostałych mięśni ciała. Po amputacji kończyny dolnej, szczególne znaczenie ma też wzmocnienie drugiej nogi, gdyż to ona w większej mierze przejmuje ciężar ciała.
Wybór protezy
Protezę wybiera się w taki sposób, by w jak największym stopniu przywrócić maksymalną sprawność kończynie. Współczesne protezy można stosować na wszystkich wysokościach, a większość z nich doskonale imituje naturalny wygląd kończyny. Dostosowuje się jest również indywidualnie do użytkownika i jego potrzeb, aby użytkowanie protezy mogło sprostać Twojego poziomowi normalnej aktywności.
Nauka korzystania z protezy
Po ustaleniu odpowiednich parametrów protezy (jej długości, kątów i wyprofilowania leja) przychodzi czas na naukę. Na samym początku oczywiście należy „obyć się” z protezą – nauczyć się jej sprawnego zakładania i ściągania. Dopiero później można zacząć opanowywać wykonywanie czynności z protezą. Jest to nauka stopniowa – z dnia na dzień wykonuje się coraz bardziej skomplikowane czynności, początkowo ze wsparciem, a później już samodzielnie.
Oczywiście, nabywanie sprawności jest bardziej wymagające w przypadku utraty kończyny dolnej – na początku można poruszać się ze wsparciem dwóch kul, następnie jednej, a dopiero potem można podjąć próby chodzenia bez kul. Fizjoterapeuci dbają o to, by nauka korzystania z protezy odbywała się w różnorodnych warunkach, tak aby jak najlepiej przygotować Cię do życia z protezą i wykorzystania jej w różnych sytuacjach.
Jak sfinansować protezę?
Pacjent ma do wyboru kilka źródeł finansowania protezy. Można je uzyskać poprzez instytucje:
- NFZ – należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku, gdy koszt wykonania protezy przekracza limit wyznaczony przez NFZ, resztę trzeba pokryć z własnych środków.
- PFRON – w ramach pilotażowego programu Aktywny Samorząd można otrzymać dofinansowanie w wysokości do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
- MOPS i PCPR – maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 150% maksymalnej kwoty ustalonej przez NFZ; ten rodzaj dofinansowania można uzyskać, nie przekraczając 50% wysokości przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym lub 65%, jeśli mieszka się samotnie.
- Fundacje i stowarzyszenia oferujące pomoc osobom z niepełnosprawnościami.
Ważne jest, że dofinansowanie obejmuje precyzyjne i estetyczne protezy wysokiej jakości, które umożliwiają uzyskanie możliwie najwyższego stopnia sprawności.