RC - rehabilitacja kompleksowa

12 kwietnia 2022

Czym jest program rehabilitacji kompleksowej PFRON i jak z niego skorzystać?

Właściwa opieka medyczna, ćwiczenia ruchowe i fizykoterapia są tylko jednymi z kilku elementów skutecznej rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. Aby proces powrotu do sprawności był skuteczny, konieczna jest rehabilitacja kompleksowa, która przebiega również na płaszczyźnie psychospołecznej. Na szczęście potrzeba ta jest coraz częściej dostrzegana i realizowana w sposób systemowy. Z pomysłem połączenia wszystkich elementów rehabilitacji w jednym projekcie wyszedł Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Pilotażowy projekt rehabilitacji kompleksowej PFRON ruszył w 2021 roku i od początku cieszył się sporym zainteresowaniem. Sprawdź, kiedy możesz z niego skorzystać i jakie korzyści może Ci przynieść.

 

Czym jest kompleksowa rehabilitacja PFRON?

Projekt „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” organizowany jest przez PFRON. Opracowany został we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Centralnym Instytutem Ochrony Pracy.

 

Głównym założeniem programu rehabilitacji kompleksowej jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu zatrudnienia oraz zwiększenie ich konkurencyjności na rynku pracy. Sama idea jest już znana i realizowana m.in. poprzez tworzenie zakładów pracy chronionej czy dofinansowanie edukacji. Nigdy dotąd przygotowanie do wykonywania konkretnego zawodu nie obejmowało jednocześnie trzech wymiarów naraz.

 

W programie kompleksowej rehabilitacji PFRON znajdują się 3 moduły.

  • Moduł medyczny, ukierunkowany nie tylko na uzyskanie możliwie największej sprawności ogólnej, ale również wzmocnienie tych, które są najbardziej przydatne w wykonywanym zawodzie. Obejmuje on dopasowaną do potrzeb i kondycji zdrowotnej pacjenta fizjoterapię oraz inne rodzaje terapii ruchowych.
  • Moduł psychospołeczny, uwzględniający kompleksową reintegrację społeczną oraz wzmocnienie cech niezbędnych do znalezienia zatrudnienia: motywacji, wiary we własne siły czy chęci podejmowania wyzwań.
  • Moduł zawodowy, który umożliwia zdobycie odpowiednich kwalifikacji i znalezienie odpowiadającego im zatrudnienia. W jego skład wchodzą liczne spotkania z doradcami zawodowymi, warsztaty oraz szkolenia zawodowe.

 

Pierwsza edycja programu rehabilitacji kompleksowej PFRON cieszyła się sporym zainteresowaniem i zakończyła się sukcesem. Z danych organizacji wynika, że aż 58% absolwentów programu znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy. W 2022 r. PFRON uruchomił kolejny nabór.

 

Kto może skorzystać z rehabilitacji kompleksowej PFRON?

Innowacyjne podejście do procesu powrotu do sprawności widoczne jest również w dostępności programu. Na pochwałę zasługuje fakt, że jest to jedna z najszerzej zakrojonych inicjatyw o niewielkiej liczbie kryteriów uczestnictwa. Dzięki temu z kompleksowej rehabilitacji może skorzystać wiele osób, które borykają się z niepełnosprawnością.

 

Uczestnikiem projektu kompleksowej rehabilitacji PFRON w 2022 r. może zostać osoba, która:

  • w wyniku choroby lub urazu straciła sprawność, przez co nie może pracować w swoim zawodzie;
  • z powodu wrodzonej niepełnosprawności nie podjęła dotychczas zatrudnienia i nie ma kwalifikacji zawodowych;
  • zakończyła rehabilitację szpitalną, a jej ogólny stan zdrowia jest ustabilizowany;
  • może podjąć pracę w wymiarze przynajmniej ½ etatu.

 

W projekcie rehabilitacji kompleksowej mogą wziąć udział osoby w każdym wieku. Nie ma też wymogu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Dokument ten może zwiększyć Twoje szanse na zakwalifikowanie do programu, ale decydujące są inne czynniki.

 

Jak wziąć udział w projekcie rehabilitacji kompleksowej PFRON?

Złożona z trzech modułów rehabilitacja kompleksowa realizowana jest w ramach kilkumiesięcznych turnusów odbywających się w specjalistycznych ośrodkach.

 

Aby wziąć udział w programie, powinieneś:

  1. Wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej PFRON i przesłać go do siedziby instytucji.
  2. Dołączyć dokumenty, które mogą być istotne z punktu widzenia kwalifikacji do projektu, np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Nie jest to obowiązkowe.
  3. Odbyć wstępną rozmowę kwalifikacyjną z pracownikiem PFRON.
  4. Spotkać się z Komisją Kwalifikacyjną.

 

Aktualnie do przyjęcia pacjentów przygotowane są zaledwie cztery centra rehabilitacji kompleksowej. Znajdują się w województwach mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim i śląskim. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek programu i można założyć, że z czasem ośrodków będzie więcej. Przemawiają za tym również zadowalające wyniki pierwszej edycji projektu.

 

Więcej o projekcie znajdziesz na stronie projektu. Możesz tam przeczytać również o sposobie organizacji inicjatywy, przyświecających jej celach, a także związanych z nią aktualnościach.

 

Warto na bieżąco śledzić wszystkie informacje. Wielomiesięczna rehabilitacja kompleksowa stawia przed Tobą wiele szans, nie tylko zawodowych. Liczne warsztaty i zajęcia pozwolą Ci na nowo odnaleźć się w rodzinie i społeczeństwie, a także podjąć rozwijające Twoje zainteresowania aktywności. W ten sposób rehabilitacja będzie nie tylko pełna, ale też szybsza.

Pobierz darmowy poradnik

Ten e-book możesz pobrać całkowicie za darmo, podając imię oraz adres email