Rehabilitacja jest nieodzownym elementem pozwalającym nie tylko przywrócić ciało do funkcjonalności lub spowolnić proces jego degeneracji, ale również daje wielką szansę na spotkanie się z osobami zmagającymi się z podobnymi wyzwaniami. I chociaż “pocieszanie się nieszczęściem innych” nie jest postrzegane jako chwalebne, to jednak nie sposób zaprzeczyć, że pomaga, a o pomoc i podniesienie komfortu życia właśnie nam chodzi.
Rehabilitacja uzdrawia nie tylko ciało
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej definiuje ten proces następująco: „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym udziale tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.”
W 2020 roku w Kompleksowym Systemie Informatyczny ZUS przekazano informacje o ilości osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub stopniu niezdolności do pracy według płci i grup wiekowych. Największą grupę stanowiły osoby w przedziale wiekowym od 60 do 64 lat, która liczyła łącznie około 360 tysięcy osób. Jednak wszystkich osób w przedziale wiekowym od 1 do 95 i więcej lat było 2.5 miliona.
Najprawdopodobniej nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc, ponieważ nasz system zdrowia wymaga jeszcze wiele pracy, jednak dla niektórych osób z niepełnosprawnościami czekają dofinansowania, w tym, między innymi, dofinansowania rehabilitacji.
Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych
W tym przypadku dofinansowanie oferowane ze środków publicznych dotyczy turnusów rehabilitacyjnych, a i tak nie każdemu uda się na nie dostać. Jak zapewne sami wiecie po relacjach dziadków i babć, oczekiwanie na sanatorium potrafi osiągać nawet kilka lat. W przypadku turnusów rehabilitacyjnych nie jest aż tak dramatycznie, jednak też nie ma się czym chwalić, bo realia zwykle odbiegają od założeń. Dlatego uprzedzam — warto uzbroić się w cierpliwość.
Co skrywa się pod nazwą turnus rehabilitacyjny?
Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w grupach liczących przynajmniej 20 uczestników o podobnym zakresie potrzeb i wymaganiach dotyczących opieki rehabilitacyjnej ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Czas trwania takiego turnusu to przynajmniej 2 tygodnie (14 dni).
Biorąc udział jako uczestnik, masz zapewniony program rehabilitacyjny opracowany przez specjalistów, dopasowany do Ciebie i specyfiki grupy turnusowej, do której należysz.
Zapewne niektórych z Was będzie przerażać wizja wyjazdów, jednak i tutaj istnieje pewna alternatywa, ponieważ turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych odbywają się w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej — wszystko zależy od Twojego miejsca zamieszkania.
Turnus rehabilitacyjny a sanatorium
Istnieją pewne podobieństwa do sanatorium, jednak podkreślić warto różnice: w przypadku sanatoriów uwaga skupia się na potrzebach indywidualnych osób/pensjonariuszy, nie jest nastawiona na tak silną aktywizację społeczną uczestników. Turnusy rehabilitacyjne mają nie tylko pomagać w kwestiach fizycznych, ale również wspierać w dążeniu do powrotu do społecznej funkcjonalności. Do Twojej dyspozycji powinni być dostępni specjaliści z zakresu rehabilitacji, psychologii i terapii (psychoterapii).
Komu należy się dofinansowanie rehabilitacji?
Zgodnie z informacjami dostępnymi na pfron.org.pl osobami starającymi się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego mogą być:
“osoba posiadająca orzeczenie
- zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lubniepełnosprawności, wydane przez ukończeniem 16 roku życia.
- osoba spełniająca kryterium dochodowe
-
- przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
- w przypadku przekroczenia tych kwot, dofinansowanie pomniejsza się o kwotę, o którą dochód został przekroczony.
- przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
Ważne
Osobie niepełnosprawnej w trudnej sytuacji materialnej lub losowej może zostać przyznane dofinansowanie lub dofinansowanie opiekuna bez pomniejszania dofinansowania pomimo przekroczenia ww. kwot dochodu.”
Więcej informacji na temat dofinansowań pobytu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów rehabilitacyjnych znajdziecie w tabelce pod linkiem: https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/rehabilitacja/turnusy-rehabilitacyjne/
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego?
Od 2022 roku wnioski o dofinansowanie na turnusy rehabilitacyjne oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych można składać online za pomocą systemu SOW, dostępnego na stronie: sow.pfron.org.pl.
To znacznie ułatwia osobom niepełnosprawnym składanie wniosków, ponieważ dostęp do platformy możliwy jest 24h/dobę i dokumenty można wysyłać z domu. Dotychczas z platformy wirtualnej zostało przesłane 250 tysięcy wniosków.
Więcej informacji w sprawie obsługi SWO uzyskacie pod numerem: 800 889 777 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Kiedy otrzymam decyzję o przyznaniu dofinansowania?
Teoretycznie Twój wniosek powinien zostać rozpatrzony w terminie do 30 dni (od złożenia kompletu dokumentów). Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi uczestnik turnusu powinien samodzielnie wybrać organizatora i miejsce turnusu.
UWAGA! W tym przypadku terminowość jest bardzo ważna. Na podjęcie decyzji gdzie spędzisz swój turnus masz 30 dni od decyzji PCPR, ale nie możesz wybrać turnusu, który rozpoczyna się za mniej niż 21 dni.
W przeciągu 7 dni od dokonania i zgłoszenia wyboru PCPR informuje Cię czy wybrany turnus spełnia Twoje wymagania rehabilitacyjne. Jeśli nie spełnia, wtedy należy dokonać innego wyboru — najlepiej zapytać PCPR ile dokładnie ma się jeszcze czasu na zmianę decyzji. Ze swojej strony radzę nie odkładać tego zadania na ostatni moment.
Warto również skorzystać ze wsparcia pracowników PCPR i skontaktować się z nimi w celu omówienia, który z organizowanych turnusów, będzie dla Ciebie najlepszy. Można skontaktować się telefonicznie lub mailowo (empatia.mpips.gov.pl), a także dowiedzieć się więcej pod linkiem: http://empatia.mpips.gov.pl/
Jestem niepełnosprawny, ale pracuję, co teraz?
Osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, która pracuje, może skorzystać z urlopu (do 21 dni wolnych). Urlop taki zagwarantowany jest ustawowo.
Wyjście ze strefy komfortu
Zdaję sobie sprawę, że wyjazd na turnus rehabilitacyjny może być nie lada wyzwaniem zarówno dla uczestnika jak i jego opiekuna, bądź rodziny. Warto wyjść ze swojej strefy komfortu, tym bardziej że są to rehabilitacje, które należą się Tobie zgodnie z prawem i śmiało możesz korzystać z publicznych pieniędzy na taki cel. Naprawdę, nie bój się wyjść ze swojej strefy komfortu, wiem, że na ogół temu procesowi nie towarzyszy przyjemne uczucie, ale jest niezbędne do dalszego rozwijania się i jakościowego przeżywania swojego życia.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące rehabilitacji lub po prostu chcecie podzielić się swoimi uwagami na temat mojego artykułu, zapraszam Was do kontaktu w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć możliwie jak najszybciej.
Życzę Ci dużo słońca w te jesienne dni,
Bartosz Kaczmarek
—
Literatura:
[1]https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/rehabilitacja/turnusy-rehabilitacyjne/
[2]https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5475/33/2/1/osoby_niepelnosprawne_w_2020_r.pdf